звіт спостерігачів/ок
"Зупинимо ультраправий терор"
Результати громадського спостереження
мирного зібрання в Києві
19 січня 2020

Назва зібрання анонсованого Комітетом 19 січня у Facebook: "Зупинимо ультраправий терор". Це щорічна подія, яка відбувається вже 11-ть років поспіль (та проводиться не тільки на теренах України), першопочатково вона проводиться для вшанування пам'яті вбитих адвоката Станіслава Маркелова та журналістки Анастасії Бабурової, поступово, зокрема в Києві, акція змістила свою увагу також на проблему ультраправого насильства як такого в Україні.

Варто зазначити, що останні два роки, протягом яких група проводить моніторинг - проведення цього зібрання супроводжувалося паралельним проведенням контракцій, а також і нападів на учасників/ць.


Текст анонсу:
Протягом минулих років напади на журналістів, активістів та небайдужих громадян з боку ультраправих стали системними, вони вражають зухвалістю та безкарністю. А можновладці, правоохоронці та значна частина суспільства якщо не сприяють, то зазвичай закривають очі на злодіяння, насильство та терор неонаці. (...)Так було, зокрема, з убивством Катерини Ганзюк, чи замахом на В'ячеслава Соболєва, під час якого загинула дитина. (...) Алібі та безкарність. Час покласти цьому край! Українське суспільство не сприймає і засуджує це. Це не влаштовує більшість - але більшість лишається мовчазною і апатичною . А така ситуація створена активною меншістю - владною елітою та агресивними націоналістами.

Але мовчать не всі! (...)Ми виходимо, щоб згадати наших товаришів Станіслава Маркелова та Анастасію Бабурову, вбитих нацистами в центрі Москви у схожій атмосфері 10-ти річної давнини. Щоб згадати всіх загиблих від рук ультраправих. (...)Щоб ультраправому терору було покладено край!


Дата проведення: 19 січня 2020
Заявлена тривалість зібрання: 12.00 - 14.00
Тривалість спостереження: 11:45 – 12:50.
Кількість осіб на зібранні: 33

Кількість правоохоронців (без урахування груп резерву): близько 230-250 військовослужбовців НГУ та поліцейських(з них 4 - жінки).

Зафіксовані підрозділи: військовослужбовці Національної гвардії Українигрупи превентивної комунікації та інші співробітники ГУНП у м. Києвіполіція особливого призначення.

Медіа: Телеканал Київ, видання "Політична критика", Національна спілка журналістів України, Німецьке видання "Тагесцайтунг".

Охорона здоров'я:
1 карета швидкої допомоги
3 працівники червоного хреста
3 медики нацгвардії


Гасла:

Прощавай, терор
Менше страху - більше свободи
Борітеся з фашизмом і поборете
Права людини - майбутнє України
Ні репресіям за правду
Солідарність наша зброя
Геть фашизм, геть капіталізм
Годі годувати ультраправих
Свобода, рівність, глобальна солідарність
Бунтуй, кохай, яйця не кидай
Бунтуй, кохай, права не віддавай
За свободу мирних зборів
Смерть російському фашизму
Смерть вкраїнському фашизму
Смерть світовому фашизму
Права не дають, права беруть
Ультраправі - слуги олігархів
Банери:

"Напади праворадикалів також
мають розслідуватися"

"За невідомими патріотами
стоять відомі депутати"

"Час боятися вбивцям"
"Розформуйте полк "Азов"
"Пам'ятати значить боротися"
"Годі годувати ультраправих"
"Я тут проти ненависті.
Р.S. Бо ненависть вбиває"

"Прощавай терор"


Символіка:
Чорно-зелений прапор,
чорно-червоний анархістський прапор.Загальний опис подій та короткий опис дій учасників/ць.

Учасники/ці піднялися на фунікулері з Поштової площі та пройшли на місце проведення зібрання із близько 100 працівників/ць поліції діалогу, поліції особливого призначення (ПОП) та Національної Гвардії (далі НГ), працівників ГУНП у м. Києві. В учасників/ць був 1 рупор. Захист зібрання забезпечувався через вишиковування живого ланцюга із НГУ та ПОП. Також між зібранням та противниками/цями зібрання знаходилися групи поліції діалогу та інші співробітники ГУНП у м. Києві.

Зібрання відбувалося поблизу пам'ятника княгині Ользі на Михайлівській площі. Протягом усього зібрання учасники/ці знаходились на одному місці. Відбувалися виступи спікерів відповідно до тематики зібрання. Крім того, учасники демонстрували плакати, прапори та вигукували гасла.
Епізоди: О 12:17 опоненти зібрання намагались вперше прорвати живий ланцюг з національної гвардії та поліції, в результаті одного із них оточили два представника ПОП, тримали його за руки, один з представників ПОП зробив рух ногою в бік корпуса учасника (не вдалось зрозуміти, чи відбувся удар), після чого з-під одягу учасника випала коробка з сирими яйцями.

Друга спроба прорвати кордон була зупинена. Ймовірно поліція провела поверхневу перевірку і вилучили упаковку з яйцями. Після того, як коробку було вилучено, її підняв учасник зібрання. За цей час в бік учасників зібрання було кинуто два яйця.

Третя спроба прорвати кордон була зупинена через вишиковування попереду кордону жінок-поліцейських з груп превентивної комунікації.
Після 12:20 спостерігачі/ки зафіксували серед вигуків учасників/ць зібрання і провокаційні ("Це все на що ви здатні?", "где ваши "синие"?"). Учасники/ці зібрання та опоненти/ки перекрикувались між собою. О 12:35 учасник зібрання повідомив "поліцію діалогу" про те, що планується завершення акції. О 12:40 учасники/ці всередині кордону поліції почали рухатись до фунікулера. У них почали кидати яйця противники/ці акції (було кинуто 3 яйця), а також деякі з них кидали в учасників/ць та поліцію петарди.
Групи опонентів/ок акції
Спостерігачі/ки зафіксували через попередній аналіз соцмереж заплановане контр-зібрання під назвою "Вшанування жертв лівого терору та насильства", в описі якого зазначалось:

"В сучасній Україні напади комуністів не рідкість, ба більше - вони активно брали участь у війні проти України на стороні Росії. Від нападу комуніста помер від ножових поранень Максим Чайка, український патріот з Одеси. Учасники таких організацій, як Автономний Союз Трудящих, Пряма Дія, Ревдія, Організація Марксистів, Чорний Стяг, Боротьба, застосовували напади з використанням холодної зброї. Зокрема її використали у нападі на ветерана війни та націоналіста Дмитра Вербича.(...) Відомі провокатори заявили про проведення акції проти так званого ультраправого насильства. Вони стверджують про причетність націоналістів до резонансних подій. (...) Вони ідейно проти України: або через проросійську ностальгію за СРСР, або через ідеологічну ворожість до української ідентичності як такої."

Фото (c) Микола Мирний / ZMINA
Заявленим місцем проведення зібрання була Софіївська площа.

Також, в декількох телеграм каналах були помічені заклики вийти безпосередньо на Михайлівську площу в ролі противників. Прямих закликів до насилля у публічних соціальних мережах зафіксовано не було.


Загальний опис подій:

Заявлене контрзібрання на Софіївській площі не відбулося. Тим не менше, орієнтовно о 12 год на Михайлівській площі, коли учасники зібрання "Зупинимо ультраправий терор" розташувалися на площі, до кордону з правоохоронців почали підходити люди групами. Спостерігачі/ки не зафіксували присутність видимого лідера та певної символіки, тим не менше їхні вигуки та спільне розташування дозволили маркувати їх як опонентів зібрання. Хоч ці групи людей не діяли, як організована спільнота, ймовірно, вони прийшли через заклики у зазначених телеграм-каналах. Вони розташовувалися групами навпроти кордону. Чисельність груп постійно змінювалася, через постійний притік та відтік їхніх учасників. Загалом було зафіксовано присутність від 20 до 44 опонентів.

Загалом, противники акції були розпорошені як по самій Михайлівській площі, так і по периметру кордону, переміщаючись хаотичними групами у різні точки кордону, час від часу намагаючись пройти через кордон та/ або починаючи розмову із співробітниками/цями поліції. В залежності від рівня напруги під час тих чи інших ситуацій, концентрація людей в одній точці біля кордону нацгвардії збільшувалась, переміщувалась в інші точки або зменшувалась.

Варто зазначити, що частина людей із опонентів акції поводила себе агресивно, вигукуючи образи та погрози щодо учасників акції й поліції. Зокрема, було зафіксовано три спроби прорвати кордон з поліцією, дехто із присутніх кидав в учасників яйцями, а згодом під час виведення учасників зібрання із площі - було зафіксовано жбурляння петард. 3 рази було зафіксовано вилучення у групи противників можливих інструментів нападу на зібрання - яєць.

В період з 12:10 по 12:40 спостерігачками було зафіксовано до 5 словесних конфліктів або негативних вигуків на адресу правоохоронців, в усіх помічених випадках ініціювання відбувалось з боку противників акції.

Коли о 12:40 колона акції разом із кордоном правоохоронців почали рухатися в сторону фунікулера, біля них в тому ж напрямку почали рух противники акції, вигукуючи різні гасла.

Епізод: Одразу після початку руху було зафіксовано виведення супротивника акції, який був в голубій короткій куртці та чорній шапці, від працівників правоохоронних органів звучала фраза: «ховай артілєрію!»
О 12:41 зі сторони противників акції була кинута перша, ймовірно, петарда (прозвучав середньої гучності звук вибуху, але помітних ушкоджень людей або території зафіксовано не було). Вона впала на сходах по дорозі до фунікулеру біля Михайлівського собору між кордоном поліції та противниками акції. Потім спостерігачками було зафіксовано ще два подібних вибухи в різних місцях, але загалом поблизу колони із учасників зібрання, які рухалися до місця відходу.

О 12:42, одразу після останнього вибуху петарди, почали затримувати чоловіка. Почавши рух із затриманим, на поліцію зі спини стрибнули два опоненти акції намагаючись відбити затриманого, почалась штовханина. Після цього спостерігачками було зафіксовано ще 2 затримання.

Біля службового автобусу поліції недалеко від місця події відбувався огляд затриманих та вилучення предметів. Тим не менше, варто зазначити, що не відбувалася фіксація цих дій з боку правоохоронців. Спостерігачками було зафіксовано що станом на 12:45 біля автобусу з номером 1448, спираючись руками на транспорт, стояли 4 затримані. Як мінімум, 6 людей зайшли до автобусу для перевезення затриманих у Шевченківське УП о 12:49.


Жести

Зафіксовано демонстрування двома агресивно налаштованими опонентами у бік учасників/ць зібрання нацистського привітання, яке здійснювалося прикладанням правої руки до серця та викидом її вгору.

Символіка та банери:
відсутні


Гасла

Вкрики, що підтримувала частина групи противників:
"Чемодан, вокзал, Россия!"
"А ну-ка, давай-ка, у*бывай отсюда"
Поодинокі вигуки

«Лгбтшнікі»
«Сепаратисти»
«Шарпы и раши ваше место у параши!»

Опис дій правоохоронних органів
По периметру Михайлівської площі об 11:55 були наявні групи з 15 співробітників Поліції особливого призначення (далі: ПОП), Поліції діалогу та близько 45 працівників Національної гвардії, які вишукувалися біля будівлі Дипломатичної академії України.

О 12.00 працівники НГ почали вишиковуватися для формування кордону, о 12:01 учасники/ці зібрання "Зупинимо ультраправий терор" зі сторони фунікулеру вийшли на Михайлівську площу у супроводженні правоохоронців, які разом із резервами національної гвардії біля будівлі МЗС - одразу сформували живий ланцюг.

Нацгвардія та поліція особливого призначення постійно ущільнювала кордон та оперативно реагувала на будь-які загрози зі сторони противників/ць зібрання. Під час усіх словесних конфліктів та тривалих звернень до працівників/ниць поліції та Національної Гвардії поліція діалогу майже одразу реагувала та знижувала рівень напруги (розсіювала скупчення натовпу) або/та вступала в комунікацію з противниками акції.

Як вже зазначалося, було зафіксовано 3 випадки вилучення поліцією в опонентів можливих інструментів нападу на зібрання - яєць. Представники/ці поліцї здійснювали поверхневу перевірку та після вилучення (за наявності) відпускали особу. Під час одного з вилучень, о 12:16, помітно сконцентрувавшись група противників акції почала виявляти агресію через різні викрики. На це одразу зреагували представники ПОПу, що знаходились біля них та вишикували додатковий кордон перед працівниками поліції. Після здійснення вилучення вони одразу ж повернулись до свого попереднього місцезнаходження.

О 12:40 колони з працівників Національної Гвардії та поліції особливого призначення почали вишукуватися для супроводу зібрання до місця відходу. Вони рушили, між противниками акції та кордоном також йшли працівники/ці поліції діалогу, а всередині груп опозиції - декілька співробітників ГУНП, які затримали одну людину під час самого початку руху. Після першої петарди близько 17 працівників ПОПу створили кордон на шляху до фунікулеру, щоб ніхто крім учасників/ниць зібрання не міг туди тимчасово пройти. У подальших затриманнях приймали участь як представники ПОПУ так і ГУНП, біля самих затримань майже завжди правоохоронці створювали тимчасові не дуже щільні кордони, для того щоб натовп не мав змоги проникнути поряд завжди знаходились представники/ниці поліції діалогу, які пояснювали питаючим перехожим, що відбувається. Під час поверхневого огляду та вилучення у затриманих навколо автобуса патрульної поліції стояв кордон з 35 працівників ГУНП та ПОП.

Під час супроводження представниками Національної гвардії учасників/ць до самого фунікулера, частина НГ заблокувала шлях там для пересічних громадян та можливих противників зібрання. Людей не пропускали до фунікулера до 12:50. Близько 12:53 представник ГУНП м. Києва передав в рацію наказ супроводжувати учасників до платформи метро.


Ідентифікація:

Спостерігачками було зафіксовано наявність необхідних шевронів у працівників поліції відповідно до правил носіння однострою. Тим не менше, було зафіксовано відсутність необхідних жетонів у працівників ГУНП у м. Києві, а також прикривання козирками шоломів - номерів на шоломах поліції особливого призначення.
Висновки та рекомендації:

Загалом роботу поліції щодо організації охорони публічного порядку та забезпечення свободи мирних зібрань можна оцінити як успішну. Варто відзначити злагодженість роботи груп правоохоронців, а також швидке реагування на будь-які можливі серйозні загрози або конфліктні ситуації. Тактика вилучення можливих знарядь для нападу без надмірного застосування сили через тимчасове виведення за кордон та здійснення поверхневої перевірки - була швидкою та достатньо ефективною, дії правоохоронців не провокували конфлікт незважаючи на загальний високий рівень агресії в натовпі.

Очевидним позитивом цієї операції з охорони публічного порядку є те, що вона виглядає як така, що базується на аналізі помилок минулих років, а також як така, що була напередодні пропланованою та підготованою.

Тим не менше, на нашу думку, спосіб виведення учасників зібрання до місця відходу мав бути оперативно звільнений від опонентів, які могли мати при собі предмети, що могли нанести шкоду чи бути закиненими в натовп учасників. Так, цього разу опоненти стояли на підвищенні та мали змогу кинути петарди та інші предмети у колону, яка рухалася. На нашу думку, слід звернути увагу на цей момент при планування дій наступного року та відпрацювати більш безпечний та зручний маршрут відходу для зниження ризиків нападу або жбурляння небезпечних предметів.

Як неодноразово наголошувалося у звітах групи, а також інших правозахисних організацій, залучення військовослужбовців Національної гвардії України для охорони громадського порядку на мирних зібраннях є предметом справедливої критики щодо МВС через неконституційність такого використання військових формувань відповідно до частини 4 статті 17 Конституції України.
Рекомендації
Міністерству внутрішніх справ

1. Поступово зменшувати присутність військових формувань, зокрема військовослужбовців Національної гвардії України, під час охорони громадського порядку на мирних зібраннях.


Національній поліції України

2. Взяти під належний контроль дотримання співробітниками НПУ, що залучаються до охорони громадського порядку під час мирних зібрань, правил носіння однострою та ЗУ "Про Національну поліцію України" у тих частинах, що стосуються носіння знаків розрізнення та спеціального жетона, а також номерів на шоломах.

3. Продовжувати залучення жінок-поліцейських до охорони публічного порядку, зокрема до діяльності груп превентивної комунікації.


Фото (c) Микола Мирний / ZMINA
Група громадського спостереження "ОЗОН" є добровільним об'єднанням активних громадян, які здійснюють громадський контроль за правоохоронними органами, судами та органами місцевого самоврядування. Об'єктивний і неупереджений моніторинг судових процесів у різних областях України, фіксація системних порушень національного законодавства та міжнародних стандартів під час проведення мирних зібрань, формування і просування рекомендацій з метою усунення виявлених системних проблем – пріоритетні завдання ОЗОНу. Громадські спостерігачі є незалежною стороною, вони завжди залишаються поза межами процесу. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ОЗОН www.facebook.com/OZON.monitoring Контактна пошта: ozon.monitoring@gmail.com