Як працює OZON?
⚡️ Група громадського спостереження OZON — ініціатива Центру громадянських свобод, яка здійснює громадський контроль за правоохоронними органами, судами та органами місцевого самоврядування у різних областях України.
Наші принципи
Присутність

Сам факт присутності спостерігача ОЗОНу на мирних зібраннях чи судовому засіданні має стримуючий ефект для здійснення порушень прав людини представниками влади та сприяє збереженню правового порядку. Під час виконання завдання волонтери (окрім виключних випадків) є видимими для суспільства через використання ними спеціальних жовтих жилеток, строкових чи тимчасових посвідчень члена/ки ОЗОНу.
Об'єктивність та незалежність
Завдання волонтера ОЗОНу полягає в здійсненні спостереження за ситуацією та фіксації порушень, які відбулись, незалежно від суб'єкта їх вчинення. Метафорично можна сказати, що ОЗОН виступає в ролі дзеркала: він не підтримує жодну сторону та намагається об'єктивно та неупереджено документувати те, що відбувається. У разі, якщо волонтер ОЗОНу починає втручатися у ситуацію, він повинен розуміти, що з цього моменту він перестає бути спостерігачем, а стає її безпосереднім учасником.
Медіація

У разі виникнення конфліктної ситуації волонтер ОЗОНу має бути готовий виступити посередником між громадськістю та представниками влади. Для того, щоб відповідати даному принципу, волонтер ОЗОНу постійно підкреслено ввічливо та спокійно ставиться до представників усіх зацікавлених сторін і за будь-яких обставин зберігає нейтральність. ОЗОН не використовує жодної політичної атрибутики і знаходиться між сторонами і над процесом.
Всі учасники групи - волонтери. Моніторинг здійснюється на волонтерських засадах.
Наші кампанії
перевіряємо всіх
Як приєднатися?
1
Обрати кампанію або просто пройти загальну реєстрацію в ОЗОН
2
Отримати лист від нашої команди
3
Пройти навчання
4
Взяти участь у моніторингу або вирушити самостійно рятувати світ
5
Стати членом/кинею спільноти
здійснювати моніторинги в команді
отримати схвалення координатора/ки
підписати зголошення
отримати посвідчення та жилетку
ОЗОН в обличчях
Відгуки експертів та експерток про нашу роботу
Олександра Матвійчук
Голова правління Центру громадянських свобод
Громадський контроль рухає вперед найважливішу реформу, реформу чинної моделі взаємин людини і влади. Зараз у нас все перевернуте з ніг на голову. Влада сприймається як щось сакральне, часто людина просто боїться підійти до поліцейського чи то чиновника. Коли ж вона практикує громадський моніторинг, то чітко усвідомлює, що влада – це найманий менеджер, що саме громадяни платять за його роботу із своїх власних податків і тому мають право вимагати ефективності.
Юрій Зозуля
Начальник Управління патрульної поліції в м. Києві ДПП
Ozon зі своїми жовтими посіпаками не дає нам забути про права людини не тільки під час якихось заходів, а ще й тренуючи нас і вказуючи нам на наші факапи.
Тетяна Мазур
З 2006 членкиня правління, а у 2008-20016 рр. директорка Amnesty International Україна
ОЗОН для України унікальна і необхідна ініціатива, як для країни - демократії в розвитку. Адже саме в такому середовищі все більш активно різні групи людей та організації активно релізовують своє право на свободу мирних зібрань. Проте, далеко не всі зібрання бувають мирними та, на жаль, не завжди влада адекватно реагує власне на мирні зібрання застосовуючи непропорційну силу щодо учасників протестів. В цих випадках дані та аналітика ОЗОНу для мене має неймовірну вагу, ажде ця інформація неупереджена та об'єктивна. Для мене, як для правозахисниці та юристки, це принципово. Мала можливість спостерігати за роботою моніторів ОЗОНу і завжди була захоплена їх професіоналізмом.
Олег Мартиненко
Український правознавець- кримінолог, правозахисник, доктор юридичних наук, професор.
Якщо колись будуть писати про успіх громадського контролю над правоохоронними органами України, то ініціатива ОЗОНу посяде там почесне місце. Я щиро симпатизую ОЗОНу. Це одна з нечисельних поки що «історій успіху» українських волонтерів, які можуть кваліфіковано оцінювати практично усі дії силового блоку під час контраверсійних обставин, за яких відбувається більшість мирних зібрань у країні. Я мав задоволення познайомитися з ОЗОНом ще до Майдану та бути корисним його активістам під час Майдану. Сьогодні імпульс першої генерації ОЗОНівців - натхнення і зацікавленість - має свій позитивний результат: досвід, сталість та результативність роботи, привабливість для небайдужих, розширення сфери діяльності. То ж команді ОЗОНу можу побажати успіхів та нових викликів.
Андрій Черноусов
Заступник Голови правління ГО «ХІСД»
Група громадського спостереження ОЗОН є важливим елементом не тільки громадського контролю за діяльністю поліції під час масових заходів, але є невід'ємною частиною check'n'balances всієї правової системи держави. Волонтерська участь у заходах з громадського спостереження є тим неоціненним внеском кожного спостерігача у розвиток демократії в Україні, який з часом дозволить утвердити в нашій державі принцип верховенства права. І варто пам'ятати: державні механізми та органи працюють значно краще, коли за ними спостерігають.
Лариса Денисенко
Правозахисниця, адвокатка, письменниця, ведуча та членкиня Українського ПЕН
В програмі діяльності Кабінету Міністрів однією з ключових цілей МВС є наступна: «українці захищені від організованої злочинності та масових заворушень». На мій погляд, мова і слова, котрі ми використовуємо, позначаються на нашому ставленні, як до людини, так і до дії. Коли конституційну свободу мирних зібрань переформатовують, най і мовно, в масові заворушення і ставлять в один стрій з організованою злочинністю, це означає, що громадськість має уважно пильнувати за усім, що відбувається в цій сфері. ОЗОН надає можливість паросткам небайдужості, котрі є фактично в кожній людині, втілитися в можливість цією небайдужістю впливати на свавілля влади, правоохоронців. Бо саме з майданного захисту свободи мирних зібрань в нас, частіше за все, починається захист демократії, ідентичності та прав людини.
FAQ
Хто може долучитися до ОЗОНу?
Кожна людина може приєднатися до спільноти ОЗОНу. Волонтери, які взяли участь у навчанні першого ступеню (інформаційна зустріч, базовий семінар тощо), отримують практичне завдання відповідно до обраного ними об'єкту моніторингу. Виконання завдання передбачає здійснення спостереження, оперативне заповнення анкети та надсилання її Центру Громадянських Свобод. У разі позитивної оцінки експертів щодо повноти та правильності заповнення анкети, волонтери підписують декларацію про принципи, після чого отримують від Центру Громадянських Свобод посвідчення та жилетку спостерігача. Усі волонтери, які взяли участь у спостереженнях, приєднуються до закритої розсилки спільноти, яка слугує комунікаційним майданчиком для спостерігачів із різних регіонів.

Чому навчає ОЗОН?
Центр Громадянських Свобод постійно організовує різного роду навчання для поглиблення знань та відпрацювання певних навиків членів спільноти ОЗОНу. Навчання проходять у різних формах — семінари, лекції, практичні зустірчі, вебінари, індивідуальні консультації тощо. Вагома увага приділяється правилам роботи ОЗОНу, зокрема, психологічній та індивідуальній безпеці людини. Волонтер ОЗОНу, який опиняється перед вибором отримання інформації та реальної прямої загрози, має віддати пріоритет особистій безпеці.
Як проходить спостереження?
Волонтери ОЗОНу здійснюють спостереження за мирними зібраннями, діями поліції на вулицях, перебігом судових засідань у важливих для суспільства справах, відкритістю та прозорістю дій органів місцевого самоврядування. Для дослідження системних проблем, які присутні в кожному регіоні, ОЗОН організовує всеукраїнські кампанії. Після кожного спостереження волонтери ОЗОНу заповнюють анкету та направляють до Центру Громадянських Свобод, а узагальнені матеріали викладаються у публічних звітах разом із рекомендаціями.
Де слідкувати за новинами ОЗОНу?
Для оперативного інформування про діяльність ОЗОНу та новини у сфері громадського контролю група веде сторінку у соціальних мережах — Facebook, Twitter. Прес-релізи, публічні звіти та рекомендації розсилаються адресно органам влади, міжнародним міждержавним організаціям, ЗМІ. Публічна позиція ОЗОНу оприлюднюється після вивчення усіх отриманих матеріалів. У разі необхідності надання оперативних коментарів пресі волонтери ОЗОНу представляють журналістам виключно факти, які мали місце, та, у разі видимого порушення прав людини,— їх оцінку.
Для чого використовуються результати моніторингу?
Результати моніторингу оформлюються у різних формах — звіти, презентації, відеоролики тощо; і надалі використовуються для стратегічної зміни ситуації та вирішення виявлених системних проблем. Виходячи із конкретних обставин, ОЗОН здійснює правові та інформаційні дії, планує та проводить адвокаційні кампанії. Для організації тиску на владу ОЗОН здійснює постійне інформування таких міжнародних міждержавних організацій як ООН, ЄС, РЄ, ОБСЄ. Крім того, ОЗОН практикує спільні міжнародні дії по захисту міжнародних стандартів прав та свобод людини разом із партнерами з інших країн.