звіт за результатами спостереження
Транс*марш 2021
22 травня 2021
Київ
Маршрут маршу: Михайлівська площа - Європейська площа - Поштова площа

Тривалість спостереження громадськими спостерігачами/ками. 11:50-14:08

Кількість осіб на зібранні: ~120

Кількість поліції: ~ 380 (283 - Національна гвардія)


Загальний короткий опис подій
О 11:50 на Михайлівській площі вже сформувався кордон із поліції з представників ПОП, представників ГУНП та Національної гвардії; там також перебував автомобіль відеореєстрації. На Михайлівській вулиці, яка веде до площі, розташувалися автобуси патрульної поліції, зокрема ТОР, були присутні співробітники патрульної поліції, ТОР та ГУНП у місті Києві. На Трьохсвятительській вулиці також перебував автомобіль Вибухотехнічної служби, 7 автомобілів та 4 автобуси патрульної поліції.

Близько 12-ї на Михайлівській площі почали збирати намет з написом "Молитовна каплиця" та розгортати транспаранти учасники та учасниці "Молитви за звільнення ЛГБТ-людей від гріховної залежності". О 12:30 представники поліції особливого призначення розташувалися колоною у два ряди біля учасників/ць "Молитви".

Близько 13 представники/ці контрзібрання з "Традиції і порядку" почали переходити з Софійської площі на Михайлівську, об'єднавшись з учасниками/цями "Молитви". Коли переміщення було завершено, представники ПОП та Національної гвардії вишикувалися навколо контрзібрання.

О 13:30 учасники маршу в оточені патрульної поліції, ПОП, поліції діалогу та Національної гвардії рушили по Трьохсвятительській вулиці через Європейську площу до Поштової площі.

О 13:31 учасники контрзібрання, зокрема з "Традиції і порядку" рушили колоною услід за учасниками маршу, однак шлях був перегороджений ПОП, представники якої не пропускали нікого услід за колоною. Розпочалися локальні суперечки з представниками ПОП, які не переросли у сутички. Декілька учасників (від 5 до 10) змогли прорватися через кордон поліції, але у слід за колоною не рушили.

О 13:35 учасники Контрзібрання повернулися до пам'ятника княгині Ользі та полишили активні спроби пройти за кордон поліції.О 13:40 пролунали нечіткі повідомлення про те, що ймовірно група учасників контрзібрання рушила у напрямку пішохідного моста біля пам'ятника Володимиру у зв'язку з чим у напрямку пам'ятника Володимиру рушили 22 представники ПОП, однак учасників контрзібрання на мосту не було виявлено.


Епізод 1. Близько 13:40 вздовж колони рухався чоловік, ймовірно учасник контракції. Співробітники поліції декілька разів звернулися до нього з проханням піти та не створювати провокацій, однак чоловік продовжував рухатися. У відповідь на це один зі співробітників поліції дав наказ: "Затримуємо". Чоловік почав вириватися, а потім пішов в бік Майдану Незалежності.


О 13:50 учасники та учасниці маршу почали прибувати до Поштової площі. О 13:57 представник поліції через гучномовець зробив оголошення для учасників та учасниць маршу: "Переходимо на тротуари, користуємося підземним переходом до станції метро, рух транспорту через декілька хвилин буде відновлено".

Варто відзначити, що представники Нацгвардії не пропускали людей, які виходили з фунікулера, але дозволяли зайти на фунікулер. Під час посадки у метро було помічено, що багато учасників зібрання використовують учнівські квитки для посадки.

О 13:58 була розпочата посадка учасників зібрання безпосередньо у 2 потяги, які стояли на платформі. У кожному вагоні кожного потяга були присутні представники ГУНП.


О 14:01 потяги з учасниками зібрання рушили і в метро почали пускати інших осіб.


О 14:07 моніторинг закінчено.


Плакати: "We are valid", "TransRights", "No matters who you are i still love you", "права людини = права людини", "Сinnamon rolls, not gender roles", "Trans* Generation", "Вам здається, все незвичне - хвороба?!", "Protect trans kids",

Гасла: "Моє тіло - моє діло", "Мій гендер - мій вибір", "Бунтуй, кохай, права не віддавай", "Права трансгендерів - права людини",

Медіа: Заборона, 1+1, Kyiv.Live, Україна24

Охорона здоров'я: На Трьохсвятительській вулиці, яка веде від Михайлівської площі до Європейської, перебувала одна машина швидкої допомоги. Безпосередньо під час мирного зібрання були присутні 8 представників/ць Загонів швидкого реагування Червоного Хреста.
Контрзібрання
Кількість осіб на зібранні:
Представники/ці "Традиції і порядку": ~150
Учасники/ці Молитви за звільнення ЛГБТ-людей від гріховної залежності: 11

О 12:00 моніторами помічено групу ймовірно представників "Традиції і порядок", які стояли на Софійській площі біля стін собору. О 12:30 кількість ймовірно учасників "Традиції і порядок" досягла 43. Близько 13:00 представники/ці контрзібрання почали переходити з Софійської площі на Михайлівську, об'єднавшись з учасниками/цями "Молитви".

Близько 12-ї на Михайлівській площі почали збирати намет з написом "Молитовна каплиця" та розгортати транспаранти учасники та учасниці "Молитви за звільнення ЛГБТ-людей від гріховної залежності".

Плакати:

Плакати "Молитви за звільнення ЛГБТ-людей від гріховної залежності" (Молитовна каплиця): "Ні усиновленню дітей трансгендерами", "Ні пропаганді трансгендеризму", "Stop Gender Ideology Propaganda", "І буде син, і буде мати, і буде добре на землі", "Пропаганда гомосексуалізму є загрозою національній безпеці" (транспарант)

Плакати Традиції і порядку: "Господа либералы, вы окружены - это во-первых", "Цікавий факт від Соніка: трангсендери, в середньому, живуть на 30 років менше, ніж звичайні люди", "Жодних грантів трансформерам-грантожерам", "Бог! Батьківщина! Патріархат!" (транспарант),

Гасла: "Традиція, сім'я, порядок", "Да штурму!", "Ні ЛГБТ", "Deus Vult!"
Висновки та рекомендації
Спостерігачами/ками були зафіксовані порушення ідентифікації правоохоронців, зокрема випадки відсутності жетона, номерних наліпок на рукавах, а також закриття номерів на шоломах комірцями.

Відповідно до п. 1 ст. 5-1 ЗУ "Про Національну поліцію України", ознаками належності до поліції є символіка поліції, однострій поліцейських, спеціальні звання, відомчі відзнаки, спеціальний жетон та службове посвідчення поліцейського.

Відповідно до п. 2 ст. 20 ЗУ "Про Національну поліцію України" на однострої поліцейського розміщується нагрудний знак із чітким зазначенням його спеціального жетона.


Залучення військовослужбовців НГУ для охорони громадської безпеки під час мирних зібрань є предметом справедливої критики щодо МВС України через неконституційність такого використання військових формувань відповідно до частини 4 статті 17 Конституції України.

Проблемність ситуації поглиблюється тим, що присутні військовослужбовці знаходяться під час охорони громадського порядку з ідентифікацією, яка унеможливлює персональний контроль за їхніми діями.


Рекомендації:

  1. Забезпечити дотримання представниками/цями поліції, яки забезпечують безпеку під час мирних зібрань, правил носіння однострою та ЗУ "Про національну поліцію України" щодо носіння знаків розрізнення та спеціального жетона.

  2. Поступово зменшувати присутність військових формувань під час охорони громадського порядку на мирних зібраннях.

Центр громадянських свобод
Центр громадянських свобод – правозахисна організація, яка працює для становлення прав людини, демократії та солідарності в Україні та регіоні ОБСЄ задля утвердження людської гідності.

Основними завданнями організації є: сприяння реалізації реформ, пов'язаних із забезпеченням прав людини; запровадження громадського контролю за діями правоохоронних органів, суддів, органів місцевого самоврядування; документування випадків політичних переслідувань в Криму та міжнародних злочинів на Донбасі; просвітницька діяльність з метою просування цінностей прав людини; участь у програмах міжнародної солідарності. Організація широко залучає звичайних людей до правозахисної роботи через створені нею правозахисні кампанії та волонтерські ініціативи.

У січні 2013 року організація започаткувала групу громадського спостереження «ОЗОН» для створення системи громадського контролю, доступної для кожного громадянина. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ЦГС https://www.facebook.com/ccl.org.ua/ або на сайті www.ccl.org.ua Контактна пошта: ссl.org.ua@gmail.com
Група громадського спостереження OZON
Група громадського спостереження "ОЗОН" була створена у січні 2013 року Центром Громадянських Свобод для інституціоналізації системи громадського контролю в Україні. Особливістю її функціонування є широке залучення на волонтерських засадах звичайних громадян до участі в громадському контролі незалежно від їх спеціалізації та попереднього досвіду.


ОЗОН ставить собі за мету удосконалення роботи органів влади у сфері забезпечення прав та свобод людини через організацію системи контролю за їх діяльністю, а також популяризацію ідей громадського контролю за владою серед українського суспільства. Вже своєю роботою волонтери ОЗОНу підважують патерналістський підхід у ставленні до влади та привчають як суспільство, так і представників органів влади до поширеної в демократичних суспільствах концепції "влади як найманого менеджера", за якою оцінку ефективності влади надають безпосередні громадяни.


Громадські спостерігачі – незалежна сторона, вони завжди залишаються поза межами процесу. За результатами проведених моніторингів «ОЗОНівці» оприлюднюють висновки та рекомендації. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ОЗОН https://www.facebook.com/OZON.monitoring/ або на сайті http://ozon.monitoring.tilda.ws/ Контактна пошта: ozon.monitoring@gmail.com


У випадку будь-яких уточнень чи запитань щодо звіту звертайтеся, будь ласка, на пошту ozon.monitoring@gmail.com