звіт за результатами моніторингу
Акція під час засідання щодо обрання запобіжного заходу Сергію Стерненку
15 червня 2020
Шевченківський районний суд міста Києва
Тривалість спостереження громадськими спостерігачами/ками.
14 годин
9:40 (15 червня) - 00:05 (16 червня)

Кількість осіб на зібранні: близько 500 осіб станом на 21:45, близько 400 людей були біля будинку Зеленського (23:50)

Кількість поліції: Близько 200 правоохоронців НПУ та військовослужбовців НГУ перебували на місці проведення зібрання (без урахування груп резерву).Серед них - групи ТОР патрульної поліції, група превентивної комунікації, поліція особливого призначення ГУНП у місті Києві, працівники УПД ГУНП у місті Києві.

Охорона здоров'я:
На місці були присутніми медики Червоного Хреста, а також 3 карети швидкої допомоги та машина ДСНС.

Загальний короткий опис подій
Попередньо зібрання було анонсоване у соціальних мережах та відбувалося на підтримку Сергія Стерненка під час судового засідання щодо обрання йому запобіжного заходу. Спостерігачі прибули на місце проведення акції біля Шевченківського суду близько о 9:40. На той час поліція проводила фільтраційні заходи, у вигляді поверхневої перевірки, на в'їзді до території суду.

Після початку виступів організаторів близько 11:00 учасники/ці скандували "Стерненко" та підписували бланки щодо взяття на поруки. Близько 11:15 організатори закликали присутніх повідомляти оргкомітету, бо якщо "прихильники Шарія будуть вносити деструктив, то будемо їх виводити".

Протягом усього зібрання люди скандували гасла, демонстрували плакати та банери. Під час технічних перерв до учасників/ць акції виходив Сергій Стерненко та інформував присутніх про ситуацію на засіданні.

Плакати: «Народ за Стерненка», «Зе Шмаркля Аваков Чорт», «Ви не даєте справедливості, ми не дамо вам спокою», « ! Вимагаємо справедливості», «Право на захист» на масках двох людей, «Руки геть від Стерненка», «Феміда хвора», «Легальна зброя у населення - запорука демократії», «Самозахист - базовий принцип демократії», «- Вбивство?!? - Ні, самозахист! - Ой, не чує СБУ. Глуха як тетеря», «Венедіктова жуй сраку», «Ростов чекає», «Не нападайте - не будемо оборонятися»

Медіа: 1+1, Букви, Грати, Hromadske, Радіо Свобода, Українська правда, Еспресо, Lb.ua, Watcher, Цензор.нет, Прямий, 5 канал, Київ, ZIK, УНН, Україна 24, ICTV, 4 канал
Епізод І: Журналісти Шарій.net

Спостерігачами було зафіксовано декілька конфліктних ситуацій, що супроводжувалися звертаннями в агресивній формі стосовно людей, ідентифікованих присутніми як журналісти Шарій.net та, ймовірно, їхніми охоронцями. Учасники/ці акції вимагали у них залишити місце проведення зібрання, викрикуючи гасла: "Шарій пі*арас", "А ну-ка, давай-ка, уё,*бывай отсюда".

Журналістів Шарій.net оперативно оточила лінія з поліції діалогу та поліція особливого призначення разом з нацгвардійцями. Після цього журналістів під охороною поліцейських вивели за територію суду близько 11:18. Після виходу журналістів за межі суду відбулася штовханина, до Червоного Хреста ніхто не звернувся. Було кинуто пляшку води у стіну суду та крики Стерненко об 11:30. Після цього організатори мітингу ще кілька хвилин перевіряли декількох людей з балаклавами.
Епізод ІІ. Конфлікт з журналісткою телеканалу ZIK.

Орієнтовно о 13:10 спостерігачками було зафіксовано те, що учасники/ці акції почали вигукувати «ZIK - продажний канал». Люди зібрались біля входу до суду, де знаходилася журналістка з оператором. Підійшла поліція діалогу і почала розмовляти з учасниками, а згодом зробила довкола журналістки щільне кільце.* Учасники\ці та частина організаторів підійшла до журналістки в оточенні поліції впритул. У той же час лунали вигуки "Ганьба!" та "ZIKа геть!" Звучала сирена, як вмикав один із організаторів.

Під час цього інциденту з будівлі суду вийшов прокурор Радіонов, якому учасники почали аплодувати та вигукувати "Радіонов!". Після цього учасники продовжили кричати "ZIKа геть!" та "Ганьба!", "Виводьте їх нах*й". Керівниця групи превентивної комунікації та інші представники групи зверталися до учасників із тим, що сотанні не мають права перешкоджати її діяльності, оскільки це журналістка і має право знаходитися тут. Через декілька хвилин організатор заявив в мегафон, що "... Ганьба таким журналістам (у лапках. Гнати їх звідси ссаними тряпками. Дякую вам, друзі, ви неймовірні. Свободу Срегію Стерненку! Стерненко!", а згодом "Залишайте цих медвечуківських прихвостнів, чорт з ними". Люди почали відходити до входу до суду.

*UPD. Ми змінили цей фрагмент, оскільки він містив неточність і неправдиве трактування події з водою, яку вилили за спиною у поліції діалогу. Фрагмент можна переглянути тут.
Епізод ІІІ. Конфлікт з журналісткою телеканалу ZIK.

Близько 14:30 поліція діалогу стала живим ланцюгом між учасниками/цями зібрання та представниками телеканалу. Учасники зібрання запалили фаєри та почали відтісняти кореспондентку від оператора, кричати гасла "Аваков чорт", "Геть повій Медведчука", показували середні пальці в камеру. Поліція діалогу намагалася вирішити конфлікт, пояснювала учасникам зібрання про свободу журналістської діяльності.


Затримання учасників та організаторів акції

О 14:24 ПОП у кількості до 40 осіб почали відтісняти учасників зібрання, почалася штовханина. Попри наявність фото та відео з місця подій, складно відповісти, які конкретні дії згодом конкретних затриманих осіб призвели до вжиття щодо них таких заходів. На відеозаписах опублікованих згодом у мережі та відзнятих нашими спостерігачами, видно штовханину між поліцією та учасниками, відтиснення учасників від входу до будівлі суду, зокрема й однієї з наших спостерігачок, затримання декількох осіб, а згодом відхід поліції.

О 14:26 з натовпу учасників зібрання шість представників ПОП вивели першого затриманого, його поклали на землю, було зафіксовано спостерігачами заламування рук затриманому, тиск обличчям затриманого до асфальту. Згодом з натовпу витягну ще двох осіб. Двох повели, одного понесли до зали суду під супроводом ПОП.

Під час затримання було зафіксовано відштовхування журналістів працівниками ПОП, зокрема під час фіксації фото. У цей час тривала штовханина, на відео зафіксовано, що з боку учасників в бік поліції летіли предмети схожі на пляшки з водою (2 рази), а також був піднятий штатив камери.

Одразу після затримання частина учасників акції попрямувала до місця, куди відводили затриманих. Деякі із учасників зібрання намагалися, проштовхнутися через кордон поліції до місця утримання затриманих. Спостерігачам не вдалося зафіксувати, які саме дії вчиняли учасники зібрання, яких було затримано вже поблизу спецтранспорту поліції. Тим не менше, опубліковані в ЗМІ фото та відео дозволяють зазначити, що частина затримань супроводжувалися непропорційним застосуванням сили та, ймовірно, завданням тілесних ушкоджень затриманим, зокрема і у випадку, коли вони вже не чинили спротиву. Під час цих подій затримали ще двох учасників.

За словами одного із затриманих його продовжували бити ногами і в машині. За словами народного депутата Романа Лозинського, ПОП побив та розірвав його одяг, коли той намагався пройти до затриманих та дізнатися про причини їхнього затримання.

За повідомленнями організаторів, всього було затримано 5 осіб.
Перекриття вулиці та завершення зібрання біля суду
О 17:30 поліція заблокувала ворота та не дала можливість машині учасників зібрання з колонками проїхати на територію суду. Тому очільники зібрання закликали учасників перекрити вулицю Дегтярівську. Коли вулицю перекрили, учасники зібрання давали можливість проїхати лише громадському транспорту та медичним службам. Поліція не дозволила машині учасників протесту заїхати на територію суду, тому її просто поставили поруч з воротами. Учасники зібрання палили фаєри та димові шашки.

Після завершення судового засідання та винесення рішення суду учасники підійшли до входу в суд, де були вишикувані військовослужбовці Національної гвардії. Було оголошено про блокування суду. Учасники зібрання стали рядами біля сходів суду. Декілька учасників зібрання намагалися зайти до будівлі суду через кордон правоохоронців, але їх не пропустили. Нацгвардія отримала підкріплення резервами та заблокувала двір і сходи. Учасники зібрання декілька разів кидали сміття у Національну гвардію, зокрема пляшками з-під води та банановими шкірками, палили фаєри та димові шашки.

Протестувальники вигукували: "Аваков-чорт", "Венедіктова-чума", "Ганьба мусорам", "Зелю геть", «Суддю на мило», «Суддя підарас», «Випускай», «Падлюки», «Революція», «Банду геть», «Ану-ка давай-ка уебывай отсюда», «Ні поліцейській державі», «Разом і до кінця», «Ганьба», «Геть ментовський безпрєдєл», «Зелю на Растов», «Слава Україні - героям слава», «Стерненко», «Слава нації - смерть ворогам», «Заїбали». На завершення учасники зібрання заспівали Гімн України.
Завершення зібрання біля будинку, де ймовірно проживає Президент

Після виходу Сергія Стерненка з зали суду, було оголошено про рішення очільників протесту їхати до будинку Генерального прокурора Ірини Венедіктової. Біля будинку Генерального прокурора протестувальники кричали: «Київ вставай», «Авакова собаку посадим на гілляку» та повторювали гасла, які лунали під судом.

Опісля учасники протесту пішли до Адміністрації Президента України, звідти по вул. Інститутська та вул. Грушевського колона вирушила до будинку, де за словами протестувальників проживає Президент України Володимир Зеленський. Там вони підірвали три пітарди, запалили кілька фаєрів. Участники кричали гасла, як і раніше, додалося нове гасло "Скиньте Вову".

Зібрання завершилося виступом Сергія Стерненка близько 00:05 біля Маріїнського парку.
Фото Сергія Нужненка
Розділ ІІ. Дії поліції.
Короткий опис дій правоохоронців.
Станом на 9:40 поліція вже перебувала на місці проведення зібрання біля суду. Крім того, до охорони громадського порядку було залучено військовослужбовців Національної гвардії України. На вході біля воріт були присутні постійно до 10 представників Головного управління поліції в м. Києві, які проводили поверхневу перевірку всіх охочих зайти на територію суду та 4 представники поліції діалогу станом на 10:30. Спостерігачками було зафіксовано випадки проведення перевірки з порушеннями.

На сходах суду почергово знаходилося до 30 представників ПОП або Нацгвардії, які охороняли вхід до суду. На момент загострення ситуації до них долучалися резерви у кількості до 40 осіб, котрі відтісняли учасників зібрання.

Оперативно на конфлікти реагували представники поліції діалогу (груп превентивної комунікації), які знаходилися на місці.

Варто відзначити, що під час відтиснення та затримання учасників зібрання, керівники ППОП доклали зусиль, аби спостерігачки ОЗОН знаходилися в безпечній зоні під час штовханини. Один з керівників підійшов до спостерігачки зі словами: "Тримайтеся біля мене, щоб вам не нашкодили". Обох спостерігачок ОЗОНу завели за лінію ПОПу та НГУ, які стояли перед учасниками зібрання.

Тим не менше, у цей час спостерігачі відзначили низький рівень комунікації з боку поліції щодо можливого відтиснення та затримання. Створивши кордон між журналісткою на учасниками та пояснюючи, що такі дії є "перешкоджанням законній діяльності журналістів" правоохоронці не попередили, що у випадку продовження такого перешкоджання конкретних осіб буде затримано і поліція почне застосовувати силу. Так, раптово і без попередження поліція особливого призначення з натиском забігла у натовп учасників та почала силове відтиснення й затримання.

Спостерігачами не було зафіксовано озвучення причин затримання. Так, наприклад, особа на виконання вимоги правоохоронця має припинити вчинення правопорушення або ж не перешкоджати правоохоронцю у реалізації його повноважень. Відповідно, лише систематичне або ж у зухвалій формі невиконання такої вимоги й дає підстави для кваліфікації дій особи саме як злісної непокори. У ситуації, яку ми аналізуємо, оцінити законність вимоги доволі складно. Варто зазначити, що стосовно затриманих учасників акції поліція склала протокол за статтями 173 КУпАП, 185 КУпАп. На організатора акції було складено протокол за статтею 185-1 КУпАП.

Під час інциденту з блокуванням дороги протестувальниками поліція залучила патруль, який регулював дорожній рух та перенаправляв машини на інші вулиці для об'їзду.

Поліція та національна гвардія супроводжували учасників/ць акції під будинками, де ймовірно проживають Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова та Президент України Володимир Зеленський. Під час протесту під будинком Володимира Зеленського правоохоронці стояли в Маріїнському парку та не вчиняли жодних дій.

Незаконне застосування фізичної сили під час затримання.

Огляд відеозаписів з місця події та фото спостерігачок й журналістів присутніх на місці дозволяє зробити висновок, що частина заходів примусу з боку поліції відбувалися із непропорційним й навіть незаконним застосуванням сили. У своїх рішеннях за статтею 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод Європейський суд з прав людини зазначає, що «відповідно до практики Суду стаття 3 Конвенції не забороняє застосування фізичної сили з метою затримання. Проте така сила може застосовуватися тільки за необхідності та не повинна бути надмірною»


Низький рівень комунікації та чіткої артикуляції своїх дій під час напруженої ситуації, яка потребували деескалації.

Як вже зазначалося у попередніх розділах, заходи із відтиснення учасників й організаторів акції поліцією особливого призначення від місця перебування журналістки відбулися без чіткої артикуляції причин й мети таких дій. Відповідно до міжнародних стандартів, операція з охорони порядку має проходити "без сюрпризів". Співробітники правоохоронних органів мають надати людям, які зібралися час для індивідуальної реакції на ситуацію, що склалася, у тому числі і на будь-які адресовані їм попередження чи вказівки. Законність дій поліції має бути зрозумілою учасникам, а чітка артикуляція сприяє такому розумінню.

У деяких обставинах може виникнути необхідність застосувати силу. Будь-яке застосування сили поліцією завжди має бути винятком, а не нормою. Перевагу завжди слід віддавати пошуку можливостей для мирної деескалації напруженості за допомогою діалогу, переконання й переговорів як альтернативи використанню сили.
Складення протоколу за статтею 185-1 КУпАП

Стаття 185-1 КУпАП передбачає відповідальність за порушення встановленого порядку організації або проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій» для організаторів та учасників зібрань. Водночас «порядку» щодо порушення якого мало б відбуватися притягнення до відповідальності – не існує. Проведення мирних зібрань в Україні регулюється статтею 39 Конституції України. Жодних вимог до форми, порядку чи то строків повідомлення законодавство не встановлює. Саме тому Європейський суд з прав людини у своїх рішення «Вєренцов проти України» та «Шмушкович проти України» постановив, що застосування статті 185-1 КУпАП є порушенням статті 7 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.


Недопуск медиків до затриманих.

За словами представників загонів, поліція не допустила представників Загонів швидкого реагування Червоного хреста України до затриманих. Допущено було тільки біля входу до суду до одного затриманого. Медичну допомогу загонами ЧХ іншим надати правоохоронці не дозволили. Поліція діалогу однак казала спостерігачкам та журналістам, що медики знаходяться поруч з затриманими. За словами затриманих, це не відповідало дійсності. Зафіксовано, зі слів представників Загонів швидкого реагування Червоного хреста, що під час спроб потрапити до затриманого, полковник 25-го окремої бригади з охорони громадського порядку НГУ, сказав: "Нікого не пускати! І цих теж (під "цих" мається на увазі волонтерів Загону швидкого реагування Червоного хреста України)!" Пізніше на фото було виявлено, що під час спроб пройти до затриманих учасників зібрання, представник ПОП замахнувся на представників ЗШР ТЧХУ гумовим кийком, однак удару не відбулося.


Проблема ідентифікації.

Частина правоохоронців піднімала козирки шоломів та таким чином закривала номери. Крім того, було зафіксовано порушення закону щодо носіння жетонів із особовим номерним знаком, а також порушення правил носіння однострою у частині шевронів із вказуванням підрозділу.


Дискримінаційні висловлювання щодо спостерігачок OZON

Під час руху підрозділів ПОП та ТОР по вулиці Грушевського до будинку, де ймовірно проживає Президент України, група спостерігачок проводила відеофіксацію і фотофіксацію подій. У цей час до них зверталися четверо представників поліції особливого призначення у неетичній та дискримінаційній формі. Зокрема:

 • представник ПОП звернувся до представниці моніторингової групи зі словами "Аллаху Акбар" у зв'язку з тим, що на ній був хіджаб;
 • представник ПОП вигукнув "Привет, кисули, почему не спим?"
 • представник ПОП зняв берет та зробив реверанс у бік представниць моніторингової групи промовивши «Здрастє»
 • представник ПОП вигукнув "И всё из-за вас, бл*ть", у відповідь на слова представниці ОЗОН, що вони не сплять, бо проводять моніторинг свободи мирних зібрань.

Залучення військовослужбовців Національної гвардії України.

Залучення військовослужбовців НГУ для охорони громадської безпеки під час мирних зібрань є предметом справедливої критики щодо МВС України через неконституційність такого використання військових формувань відповідно до частини 4 статті 17 Конституції України.

Проблемність ситуації поглиблюється тим, що присутні військовослужбовці знаходяться під час охорони громадського порядку з ідентифікацією, яка унеможливлює персональний контроль за їхніми діями. Номерні знаки на шоломах Національної гвардії у більшості випадків були закриті, або мали номер "327", індивідуальні номери були відсутні. Це створює великий ризик для можливих незаконних дій з боку військовослужбовців НГУ, а також послаблює можливості для громадського контролю.
Розділ ІІІ. Рекомендації.
Верховній раді України


 1. Виконати рішення Європейського суду з прав людини у справах "Вєренцов проти України" та "Шмушкович проти України" та виключити статті 185-1, 185-2 із КУпАП.

Національній поліції України

 1. Проводити інформаційно-роз'яснювальну роботу серед особового складу щодо вимог розділу ІІ наказу МВС України від 09.11.2016 №1179 «Про затвердження правил етичної поведінки поліцейських» (Основні вимоги до поведінки поліцейського).

 2. Провести службове розслідування за фактом незаконного застосування сили під час затримань для з'ясування всіх обставин можливого факту перевищення службових повноважень працівником правоохоронного органу в ході затримання осіб. У випадку, підтвердження факту скоєння ними злочину, просимо ініціювати відкриття карної справи відносно цих осіб.

 3. Провести службове розслідування за фактом порушення працівниками/цями вимог закону щодо належної ідентифікації, правил носіння однострою та щодо умисного приховування, відсутності номерів на шоломах правоохоронцями, які були залучені на охорону цього мирного зібрання.

 4. Провести службове розслідування щодо можливого факту недопуску медиків до затриманих, які потребували медичної допомоги.

 5. Взяти під належний контроль дотримання співробітниками/цями Національної поліції України, що залучаються до охорони громадського порядку під час мирних зібрань, правил носіння однострою та ЗУ «Про Національну поліцію України» у тих частинах, що стосуються носіння знаків розрізнення та спеціального жетона.

 6. Ініціювати та провести роз'яснювальні бесіди із представниками ППОП ГУНП у м. Києві № 1 та № 2 щодо вимог розділу ІІ наказу МВС України від 09.11.2016 №1179 «Про затвердження правил етичної поведінки поліцейських» (Основні вимоги до поведінки поліцейського), а також щодо функцій та ролі незалежного громадського спостереження.

 7. Докласти зусиль щодо найшвидшого маркування елементів пасивного захисту поліцейських, яке дозволяло б ідентифікувати кожного конкретного поліцейського під час охорони громадського порядку відповідно до Керівних принципів ОБСЄ щодо свободи мирних зібрань та законодавства України.

 8. Поступово зменшувати присутність військових формувань під час охорони громадського порядку на мирних зібраннях.
Над звітом працювали

Любов Галан
Катерина Галушка
Вікторія Нестеренко
Юлія Ткачик
Анастасія Шелухіна
Використані джерела та корисні посилання
Центр громадянських свобод
Центр громадянських свобод – правозахисна організація, яка працює для становлення прав людини, демократії та солідарності в Україні та регіоні ОБСЄ задля утвердження людської гідності.

Основними завданнями організації є: сприяння реалізації реформ, пов'язаних із забезпеченням прав людини; запровадження громадського контролю за діями правоохоронних органів, суддів, органів місцевого самоврядування; документування випадків політичних переслідувань в Криму та міжнародних злочинів на Донбасі; просвітницька діяльність з метою просування цінностей прав людини; участь у програмах міжнародної солідарності. Організація широко залучає звичайних людей до правозахисної роботи через створені нею правозахисні кампанії та волонтерські ініціативи.

У січні 2013 року організація започаткувала групу громадського спостереження «ОЗОН» для створення системи громадського контролю, доступної для кожного громадянина. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ЦГС https://www.facebook.com/ccl.org.ua/ або на сайті www.ccl.org.ua Контактна пошта: ссl.org.ua@gmail.com
Група громадського спостереження OZON
Група громадського спостереження "ОЗОН" була створена у січні 2013 року Центром Громадянських Свобод для інституціоналізації системи громадського контролю в Україні. Особливістю її функціонування є широке залучення на волонтерських засадах звичайних громадян до участі в громадському контролі незалежно від їх спеціалізації та попереднього досвіду.


ОЗОН ставить собі за мету удосконалення роботи органів влади у сфері забезпечення прав та свобод людини через організацію системи контролю за їх діяльністю, а також популяризацію ідей громадського контролю за владою серед українського суспільства. Вже своєю роботою волонтери ОЗОНу підважують патерналістський підхід у ставленні до влади та привчають як суспільство, так і представників органів влади до поширеної в демократичних суспільствах концепції "влади як найманого менеджера", за якою оцінку ефективності влади надають безпосередні громадяни.


Громадські спостерігачі – незалежна сторона, вони завжди залишаються поза межами процесу. За результатами проведених моніторингів «ОЗОНівці» оприлюднюють висновки та рекомендації. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ОЗОН https://www.facebook.com/OZON.monitoring/ або на сайті http://ozon.monitoring.tilda.ws/ Контактна пошта: ozon.monitoring@gmail.com


У випадку будь-яких уточнень чи запитань щодо звіту звертайтеся, будь ласка, на пошту ozon.monitoring@gmail.com