звіт спостерігачів/ок
Проти закриття в Україні шкіл з російською мовою навчання та дискримінації російськомовних громадян
та контракція
Результати громадського спостереження
мирного зібрання у Харкові
27 січня 2020

Дата проведення: 27 січня 2020
Тривалість зібрання: 10:45 - 11:03
Тривалість контрзібрання: 10:42 - 11:31
Тривалість спостереження: 10:37 - 11:34
Кількість осіб на зібранні: 21
Кількість учасників контрзібрання: близько 100
Кількість спостерігачів/ок: 3

Місце проведення зібрання: м. Харків, площа Свободи, перед будівлею Харківської обласної державної адміністрації.


Тематика зібрання:

Зібрання було присвячене, за інформацією організаторів акції, протесту "проти політики закриття в Україні шкіл з російською мовою навчання, дискримінації російськомовних громадян в Україні, створення перепон для розвитку російської мови".

Було наявне більш чисельне контрзібрання, що виступало проти «реваншизму РФ в Україні»

Кількість правоохоронців:

  • ГУНП в Харківській області – 41;
  • Поліції превентивної комунікації – 8;
  • Патрульної поліції – близько 10;
  • ТОРу – 15;
  • Поліція особливого призначення – 60;
  • Кінолог – 1;
  • Національної гвардії – 2, ще певна невелика кількість, очевидно, була задіяна для охорони будівлі адміністрації та до забезпечення порядку зібрання стосунку не мала;
  • Курсантів ХНУВС -3.

Охорона здоров'я:

На площі не було зафіксовано медичних служб, що залучалися спеціально для надання допомоги учасникам зібрань.


Загальний опис подій
10.35 – на площі Свободи, поблизу ХОДА вже знаходяться підрозділи Національної поліції України та один учасник контрзібрання, що брав участь в одиночному пікеті з плакатом в руках.

10.45 - на площу прибули учасники/ці зібрання, яких одразу представники ГУНП у Харківській області взяли в щільне напівкільце (позаду була клумба), у цьому оточенні опинився і учасник контрзібрання з плакатом, який стояв там з самого початку. Майже одразу з'явилися учасники/ці контрзібрання, які розгорнули прапори, плакати, поставили колонки з мікрофоном, а також валізу, у якій коров'ячий язик та надпис "забирайте свій язик".

Епізоди: з боку окремих учасників контрзібрання іноді поводилися агресивно. Зокрема були зафіксовані плювки в правоохоронців, використання газових балончиків, кидання яєць в учасників зібрання.

Спостерігачами/ками було зафіксовано, що живе кільце утворене правоохоронцями фактично перекривало саме зібрання, якого не було видно.

Епізоди: Близько 11 год - початок словесної перепалки між лідерами зібрання та контрзібрання, що спровокувало штовханину і бійку між учасниками зібрань, у ініціатора акції вирвали плакат.

11:02 - почали вивозити учасників зібрання, але під час виведення із штовханини представник ТОРу із спеціального балона розпилив сльозогінний газ в бік учасника контрзібрання. У зоні ураження опинилися багато учасників зібрання, контрзібрання та журналістів/ок. Такі дії зробили евакуацію ускладненою та іноді майже травматичною для деяких учасників, що погано бачили та натикалися обличчям на дерева.

11.05 – учасники зібрання покинули площу на спецтранспорті НПУ. Контрзібрання продовжилося шляхом співання національно-патріотичних пісень українських виконавців, скандування гасел.

Існував високий рівень зіткнень та застосування фізичного насильства, зокрема, але суттєвих конфліктів вдалося уникнути.

Дії правоохоронців
Діяльність правоохоронних органів в цілому можна оцінити як злагоджену та оперативну. Варто відзначити, що резерви були розташовані таким чином, щоб досить швидко реагувати на нові конфліктні обставини. Оперативно спрацювали працівники Патрульної поліції, які одягнули жилети із світловідбивними елементами і перекрили собою частину автошляху як тільки учасники зібрання почали на неї виходити, тим самим забезпечили додатковий безпечний простір. Представники ТОРу не реагували на образливі висловлювання з боку окремих учасників контрзібрання. Забезпечили супровід для учасників акції у безпечне місце.

Тим не менше, дії поліції із загородження зібрання живим ланцюгом фактично закрили його, що ставить під сумнів забезпечення принципу видимості та чутності зібрання відповідно до міжнародних стандартів забезпечення свободи мирних зібрань.

На жаль, спостерігач/ки помітили непоодиноку бездіяльність поліції діалогу під час словесних конфліктів між учасниками зібрання та контрзібрання, коли співробітники не завжди вчиняли необхідні дії для превенції ворожнечі.

Окрім цього, було зафіксовано відсутність в окремих працівників спеціального ідентифікаційного номера на шоломі, або він був закритий козирком. Декілька співробітників поліції особливого призначення, зовсім не мали ідентифікаційних знаків на своїй формі, окрім шеврону «Поліція» та повністю закрили обличчя чорною балаклавою. Використання форми без ідентифікаційних знаків створює загрозу неможливості встановлення винних у потенційних порушеннях правоохоронців та притягнення їх до відповідальності.

Варто зауважити, що після розпилення сльозогінного газу правоохоронці не надали медичну допомогу людям, які були уражені. Натомість журналісти та учасники допомагали одне одному самостійно.

Висновки та рекомендації
Національній поліції України
Головному управлінню Національної поліції у Харківській області
Провести службове розслідування за фактом порушення частиною правоохоронців, ймовірно поліції особливого призначення норм чинного законодавства щодо знаків розрізнення, а також правил носіння однострою.

Продовжити підготовку поліцейських для груп превентивної комунікації. Тим не менше, необхідно підвищувати стандарти підготовки таких поліцейських та контролю за виконанням покладених на них обов'язки задля запобігання виникненню конфліктів між учасниками зібрань та деескалації.

Уникати надмірного застосування спеціальних засобів у випадку неможливості робити це диференційовано. Крім того, надавати медичну допомогу людям, які опинилися в зоні ураження та потребують її.

Уникати заходів із оточення учасників зібрання таким чином, що це фактично унеможливлює проведення самого зібрання, а також порушує принцип видимості та чутності.

Група громадського спостереження "ОЗОН" є добровільним об'єднанням активних громадян, які здійснюють громадський контроль за правоохоронними органами, судами та органами місцевого самоврядування. Об'єктивний і неупереджений моніторинг судових процесів у різних областях України, фіксація системних порушень національного законодавства та міжнародних стандартів під час проведення мирних зібрань, формування і просування рекомендацій з метою усунення виявлених системних проблем – пріоритетні завдання ОЗОНу. Громадські спостерігачі є незалежною стороною, вони завжди залишаються поза межами процесу. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ОЗОН www.facebook.com/OZON.monitoring Контактна пошта: ozon.monitoring@gmail.com