звіт за результатами моніторингу
Акція на підтримку Микити Рожненка та контрзібрання
Харків
30 червня 2020
30 червня у Харкові відбулася акція на підтримку активіста партії Шарій.net, на місце проведення якої також прийшли опоненти. Про те як відбувалася охорона громадського порядку та хронологія подій йдеться у цьому звіті.
Моніторинг зібрання здійснювали троє незалежних спостерігачок групи OZON

Місце: Майдан Конституції, м.Харків

Тривалість спостереження: з 18:15 до 19:35

Кількість учасників/ць зібрання: 32
Кількість опонентів зібрання: близько 25
Кількість поліції: орієнтовно 140 правоохоронців безпосередньо були залучені до охорони порядку (без урахування груп резерву)
Короткий опис подій
Хоча зібрання було анонсовано на 18:30, організатори/-ки та учасники/-ці зібрання почали підготовку задовго до офіційного початку акції. О 18:15, навпроти Історичного музею, уже стояв червоний намет із великою кількістю надувних кульок того ж кольору.

Крім того, на місці перебували опоненти/-ки зібрання, розпорошені по площі. У опонентів/-ок зафіксовано: музичну колонку, з якої лунали звуки кукурікання, плакат "Петушарий улетел", на якому зображено портрет Шарія із чорною стрічкою, та надувні кульки чорного кольору з написами: "Лузер не унывай", "Жаль, что ты есть". Деякі з опонентів/-ок тримали палиці у руках (близько 1 метру завдовжки), але спостерігачки не зафіксували ані їх активне використання, ані будь-якої реакції поліції на них.

О 18:28 кілька опонентів з вигуками "Начали!" почали кидати в сторону зібрання яйця, та одразу після цього вирушили у протилежну від дислокації зібрання сторону. Кілька поліцейських відтіснили опонентів, які після кидання яєць залишилися поблизу кордону. Учасники/-ці зібрання з надувними червоними кульками та з фотографіями Микити Рожненка в руках продовжили викрикувати гасла, а згодом - записувати відеопривітання, виставивши торт, який потім їли та роздавали охочим.


Затримання

Близько 18:40 поліцейські почали затримувати опонентів акції та вести близько 3 затриманих до спецтранспорту (автобуса патрульної поліції). Наші спостерігачки не встигли зафіксувати причини затримання. За словами поліцейських під час обшуку в одного із затриманих було знайдено ніж. Опоненти/ки акції зібралися біля автобуса та спостерігали за перебігом подій, висловлюючи незадоволення, проте спільних гасел помічено не було. До автобуса з поліцією також зайшли поліцейські ГУНП з листами паперу. Згодом опонентів акції за допомогою особи у цивільному одязі, яка явно координувала дії поліції, зайшов до спецтранспорту. Близько 30 хвилин затримані знаходилися в автобусі та заповнювали документи (сама процедура невідома). О 19:08 затриманих відпустили.
Завершення

Орієнтовно о 19:13 учасники/-ці, готуючись до звершення зібрання, лопали кульки, збирали намет тощо. Зібрання завершилося о 19:26, учасники/-ці пройшли повз кордон поліції у різні боки.
Опис дій поліції та зафіксовані порушення
Ще до анонсованого початку зібрання працівники/-ці поліції були присутні на Майдані Конституції, приблизно з 16:18. Під час зібрання поліцейські були розпорошені на площі конституції та біля станцій метро. Також був перекритий дорожній рух на вулиці Університетська (перша точка біля Приватбанку на Римарській, друга - на перехресті біля Покровського собору).

О 18:15 зафіксовано кордон, що складався близько з 50 працівників/-ниць ГУНП навколо зібрання. Усередині кордону розпорошено по периметру знаходились співробітники/-ці поліції діалогу. З одного боку кордону стояла одна велика група ПОПу, а з іншого - 2 групи ПОПу та ТОРу. Під час перших сутичок (кидання яєць), представники ПОПу вишикувались у додатковий кордон перед представниками/-цями ГУНП, через кілька хвилин, коли конфліктна ситуація завершилась, вони повернулись на свої початкові місця.

Коли відбувались затримання, навколо автобуса вишикувались близько 45 працівників/-ниць ПОПу та ТОРу і також на місці знаходились 3 представники поліції діалогу.

Під час закінчення акції поліцейські ПОПу вишукували додатковий кордон-ланцюг між входом до метро Майдан Конституції та опонентами. Коли ЗМІ фотографували зазначений кордон, до них звернувся представник поліції діалогу: "Это дети в летний лагерь едут, не создавайте лишний ажиотаж". Можна припустити, що поліцейські створювали кордон між групою дітей, що сідала до автобуса та опонентами, щоб останні помилково не сприйняли дітей за учасників/-ць акції. Все ж, до кінця функція такого кордону нашими спостерігачками не була визначена, адже агресивно налаштованих опонентів, що підійшли до цього кордону, працівники/-ці поліції просто попросили обійти.


Епізод 1. О 18:43 були зафіксовані групи працівників поліції із ймовірно з помповою рушницею у руках, що вийшли зі спецтранспорту без знаків персональної ідентифікації (шеврони, номерні знаки, жетони) та із закритими обличчями. Група поліцейських наближалась до автобуса, де знаходились троє затриманих опонентів акції. Через кілька секунд їх зупинив чоловік у цивільному одязі, який явно координував дії поліції. Він зробив їм зауваження у грубій формі, зазначивши що група поліцейських неправильно зрозуміли наказ та не мали діставати рушниці. Після чого чоловік наказав їм швидко повернутися до спецтранспорту "поки ніхто це не сфотографував".


Епізод 2. Одна зі спостерігачок підійшла ближче до кордону поліції, щоб сфотографувати учасників і учасниць акції, які у той момент різали святковий торт. Поліцейський діалогу, який стояв поблизу, звернувся до спостерігачки: «Ты куда? Торт есть?». На заперечну відповідь продовжив говорити: «Ты так тихо говоришь, что торт покушать не помешает». Поліцейські, що стояли на кордоні, схвально засміялися.
Проблеми ідентифікації та носіння форменого одягу.

Переважна більшість працівників/-ниць поліції порушували правила носіння однострою, використання спецзасобів та носіння знаків персональної ідентифікації.

Із найчастіших порушень було зафіксовано:

- відсутність жетонів, номерних знаків на шоломах (або їх прикривання козирком), шевронів на правому плечі (які визначають приналежність до підрозділу)
- невідповідне для охорони правопорядку взуття (балетки, босоніжки, туфлі), носіння із собою не формених, відносно габаритних сумок
- носіння форми невизначеної в правилах носіння однострою (приклад: жилет поліції з візерунком-"шашкою", із усієї форми наявна тільки жилетка "поліція")
- носіння кийків у руках чи в різних місцях форми (у взутті, на жилеті, в кишені штанів)

Варто зазначити, що останні три зауваження здебільшого стосуються забезпечення співробітників/-ниць поліції усіма необхідними ресурсами: у тому числі належним форменим одягом, взуттям та спеціальними деталями одягу для зберігання спецзасобів.
Над звітом працювали

Валерія Баклан
Катерина Помазанна
Ада Вел
Любов Галан
Центр громадянських свобод
Центр громадянських свобод – правозахисна організація, яка працює для становлення прав людини, демократії та солідарності в Україні та регіоні ОБСЄ задля утвердження людської гідності.

Основними завданнями організації є: сприяння реалізації реформ, пов'язаних із забезпеченням прав людини; запровадження громадського контролю за діями правоохоронних органів, суддів, органів місцевого самоврядування; документування випадків політичних переслідувань в Криму та міжнародних злочинів на Донбасі; просвітницька діяльність з метою просування цінностей прав людини; участь у програмах міжнародної солідарності. Організація широко залучає звичайних людей до правозахисної роботи через створені нею правозахисні кампанії та волонтерські ініціативи.

У січні 2013 року організація започаткувала групу громадського спостереження «ОЗОН» для створення системи громадського контролю, доступної для кожного громадянина. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ЦГС https://www.facebook.com/ccl.org.ua/ або на сайті www.ccl.org.ua Контактна пошта: ссl.org.ua@gmail.com
Група громадського спостереження OZON
Група громадського спостереження "ОЗОН" була створена у січні 2013 року Центром Громадянських Свобод для інституціоналізації системи громадського контролю в Україні. Особливістю її функціонування є широке залучення на волонтерських засадах звичайних громадян до участі в громадському контролі незалежно від їх спеціалізації та попереднього досвіду.


ОЗОН ставить собі за мету удосконалення роботи органів влади у сфері забезпечення прав та свобод людини через організацію системи контролю за їх діяльністю, а також популяризацію ідей громадського контролю за владою серед українського суспільства. Вже своєю роботою волонтери ОЗОНу підважують патерналістський підхід у ставленні до влади та привчають як суспільство, так і представників органів влади до поширеної в демократичних суспільствах концепції "влади як найманого менеджера", за якою оцінку ефективності влади надають безпосередні громадяни.


Громадські спостерігачі – незалежна сторона, вони завжди залишаються поза межами процесу. За результатами проведених моніторингів «ОЗОНівці» оприлюднюють висновки та рекомендації. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ОЗОН https://www.facebook.com/OZON.monitoring/ або на сайті http://ozon.monitoring.tilda.ws/ Контактна пошта: ozon.monitoring@gmail.com


У випадку будь-яких уточнень чи запитань щодо звіту звертайтеся, будь ласка, на пошту ozon.monitoring@gmail.com