звіт спостерігачок і спостерігачів
Справа Палаючого Танку
Контекст - Хід судових засідань - Вирок
Цей матеріал є результатом громадського спостереження, яке група OZON здійснювала з жовтня 2019 до березня 2020 року.
Контекст

12.VII.2019 р. близько двадцять третьої години ночі арт-групою "Воїни Добра і Світла" у монумент (який складається власне з радянського танку), було кинуто дві пляшки із запальною сумішшю, одна з яких потрапила безпосередньо в пам'ятник, внаслідок чого було пошкоджене фарбове покриття техніки. Після цього їх затримали свідки подій, викликали поліцію і передали правоохоронцям.
У результаті медичної експертизи, у крові одного з підозрюваних було виявлено 1,3 проміле алкоголю.

Цей акт, за словами художників-акціоністів – акт політичного мистецтва «Деокупація» – був здійснений аби підважити сучасну політику національної пам'яті України у дражливих питаннях історії.

Затриманий у цій справі художник Олександр Андріяш зустрівся із адвокатом аж через 20 годин після фактичного затримання та вже після того, як проти нього порушили відповідну кримінальну справу. За його словами, у відділку (Шевченка, 13) його тримали понад 16 годин, застосовували фізичну силу, а також погрожували імовірними сценаріями сексуального насилля у СІЗО, щоб затриманий зізнався для протоколу. Крім того, громадським спостерігач/кам художники повідомили, що поліцейські застосовували фізичну силу також і до двох інших учасників акції (один з яких має інвалідність). Ці свідчення згодом звучали і в суді.

Від 15 липня і до 13 вересня до обвинуваченого Олександра Андріяша був застосований запобіжний захід у вигляді домашнього арешту з використанням електронного засобу контролю (браслету), а з 13 вересня до 1 листопада у вигляді заборони покидати межі Чернігівської області.

Спочатку справу кваліфікували як хуліганство, але потім, після попереднього розслідування, справу проти митців було перекваліфіковано за ст. 297 ч.3 КК України (позбавлення волі від 4 до 7 років).


Стаття 297. Наруга над могилою, іншим місцем поховання або над тілом померлого
(рекдакція від 28.V.2019, Кримінальний кодекс України)

1. Наруга над могилою, іншим місцем поховання, над тілом (останками, прахом) померлого або над урною з прахом померлого, а також незаконне заволодіння тілом (останками, прахом) померлого, урною з прахом померлого, предметами, що знаходяться на (в) могилі, в іншому місці поховання, на тілі (останках, прахові) померлого, - караються штрафом до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

2. Осквернення або руйнування братської могили чи могили Невідомого солдата, пам'ятника, спорудженого в пам'ять тих, хто боровся проти нацизму в роки Другої світової війни - радянських воїнів-визволителів, учасників партизанського руху, підпільників, жертв нацистських переслідувань, воїнів-інтернаціоналістів та миротворців, а також осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації або іншої держави, визнаної Верховною Радою України агресором, учасників Революції Гідності, борців за незалежність України у XX столітті, - караються обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або з корисливих чи хуліганських мотивів, або щодо пам'ятника, спорудженого в пам'ять тих, хто боровся проти нацизму в роки Другої світової війни, жертв нацистських переслідувань, а також воїнів-інтернаціоналістів та миротворців, або поєднані із застосуванням насильства чи погрозою його застосування, - караються обмеженням волі на строк від чотирьох до п'яти років або позбавленням волі від чотирьох до семи років.
Позиція обвинувачення

За версією прокуратури*, Андріяш і Сидоренко, кидаючи в танк заздалегідь приготовлені запальні суміші, "усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків", діяли "з метою осквернення". Таким чином, художники обвинувачуються у вчиненні"кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 297 КК України, а саме у оскверненні пам'ятника, спорудженого в пам'ять тих, хто боровся проти нацизму в роки Другої світової війни - радянських воїнів-визволителів, вчиненому з хуліганських мотивів за попередньою змовою групою осіб".
Зокрема, вже у суді прокурор також представив довідку Управління культури і туризму Чернігівської міськради, де зазначено, що танк, переданий міськраді в 2018 році, входить до переліку культурної спадщини як пам'ятник історії місцевого значення.
* із обвинувального акту прокурора Хамайка С.В. від 27.VIII.2019
Танк
Пам'ятний знак являє собою танк Т-34, встановлений на високому бетонному постаменті. На фасадній частині постамента розмішено текст з переліком частин і з'єднань, удостоєних найменування "чернігівських". З лівого боку постаменту виконане панно "Атака", справа - напис "Воїнам-визволителям від трудящих Чернігова".
Автентичність пам'ятника є дискусійним питанням в історичній спільноті. Так, всупереч усталеному кліше про те, що цей танк визволяв Чернігів у 1943 році, історики наводять аргументи, що танк насправді є зразком післявоєнних модифікацій або зразком Т-34-35 (модель кінця 1944 років), та допустимо навчальним експонатом. Відповідно, брати участь у визволенні міста від нацистської армії не міг.
Пам'ятник встановлено на площі Перемоги 8 травня 1968 року.
Судовий процес

Протягом розслідування справи-акції за номером №751/6152/19 у Новозаводському районному суді м. Чернігова відбулося шість судових засідань. Справу вела головуюча суддя суддя Ченцова С.М., зі сторони обвинувачення виступав прокурор Хамайко С. В.

Перше засідання, 22.X.2019 року, було перенесене в зв'язку з неявкою захисника обвинуваченого Ю. Сидоренка. На засіданні були присутні: двоє обвинувачуваних, прокурор, захисниця одного з обвинувачуваних та троє свідків. Через відсутність захисника клопотання прокурора про продовження запобіжного заходу (обмеження пересування далі Чернігівської області) О. Андріяшу, термін якого минав 1 листопада, було відхилене.


Судове засідання Новозаводський районний суд,
м. Чернігів 8.XI.2019
Друге, а фактично перше, засідання пройшло 8.XI.2019 року, в ході якого був оголошений обвинувальний акт, передані докази та матеріали справи зібрані під час досудового слідства та встановлений порядок судового процесу: слухання свідків, дослідження доказів, слухання свідчень обвинувачуваних та закриття справи. Після цього слухали першого свідка, роль якого, за його словами, полягала "тільки в зніманні акції на камеру, а роль обвинувачених була в тому щоб кидати пляшки з палаючою сумішшю в танк".

Третій розгляд справи відбувся 4.II.2020 року, на якому допитували наступного свідка – чоловіка, котрий затримав О. Андріяша, та в час вчинення акції перебував в радусі 300 метрів від танку та назвав дії обвинувачених «образливим оскверненням обеліска». На засіданні мали допитуватись ще двоє інших свідкинь, які не з'явились до суду.

Четверте засідання проходило 19.II.2020 року, на якому допитувались двоє свідкинь (мав бути третя свідкиня, яка вдруге не з'явилась), а також досліджувались письмові документи по справі.

П'ятий розгляд відбувся 20.III.2020 року та в зв'язку з карантином нашій спостерігачці не вдалось потрапити до зали судового засідання. За інформацією отриманій від учасників справи, на суді слухали свідкиню; дивились відео-свідчення першого свідка, чия роль, нагадаємо, полягала "в зніманні акції на камеру"; слухали свідчення двох обвинувачених та оглядали докази справи: розбите скло з пляшок (коктелей молотова) та телефон обвинуваченого О. Андріяша.

Останнє засідання-дебати, на якому по черзі виступали прокурор, адвокати та обвинувачені, пройшло 24.III.2020 року.Фінальний вирок

Зачитування вироку відбулося 26.III.2020 року. На відкритому судовому засіданні була присутньою одна із спостерігачок групи "ОЗОН".

Рішенням суду було призначити обвинуваченому Олександру Андріяшу 4,6 років обмеження волі та Юрію Сидоренку 4 роки умовно.

Прокурор після засідання зазначив, що планує подавати апеляцію.

Відповідно до матеріалу видання Ґрати, засудженні заявили, що оскаржуватимуть рішення суду в апеляції, оскільки свою вину не визнають.
Витяг із копії вироку
26.ІІІ.2020
Матеріал буде доповнюватись у випадку будь-якої нової істотної інформації по справі, зокрема, наприклад, подання апеляції.

У випадку, якщо у Вас є зауваження щодо суті або форми викладеного у матеріалі, просимо звертатися на нашу пошту ozon.monitoring@gmail.com.
Група громадського спостереження OZON висловлює подякую волонтеркам та волонтерам, що здійснювали безперервний контроль за перебігом справи.
Наталія Дерев'янко
Спостерігачка
Дарина Мекшун
Спостерігачка
Максим Халіман
Спостерігач