звіт спостерігачів/ок
Вийди на обід: скажи реформі ніт
Київ
15.01.2020
Тривалість спостереження громадськими спостерігачами: 13:00 - 15:05.
Заявлена тривалість зібрання: 13:00 - 14:30

Кількість осіб на зібранні: приблизно 550 людей.

Кількість поліції (без урахування груп резерву):


Поліція діалогу - 15 поліцейських
ГУНП - 17 поліцейських
Національна гвардія України - 25 військовослужбоців
Муніципальна варта - 4 службовці
Патрульна поліція - 1 поліцейський

Резерви:
1 автобус Поліції з поліцією особливого призначення всередині
2 автомобілі з військовослужбовцями Національної гвардії України.
Загальний опис подій та короткий опис дій учасників.

Збір учасників/ць зібрання відбувався біля Будинку профспілок та на Майдані Незалежності, де і розпочалось зібрання. Контрзібрання було відсутнім. О 13:08 з гучномовців на автомобілі заграла музика, яка анонсувала початок зібрання, далі один з організаторів зібрання заспівав профспілкових пісень, після чого відбулися виступи спікерів/ок у форматі "вільного мікрофона". О 13:26 на початок вулиці Інститутської під'їхав автомобіль з прапорами та банерами профспілок. О 13:37 учасники/ці зібрання побудували колони та рушили по вулиці Інститутській до Комітету Верховної Ради України у справах ветеранів та осіб з інвалідністю на вулицю Банкову. На початку колони їхав автомобіль, з якого далі виступали спікери/ки та скандували гасла зібрання.

О 13:55 учасники/ці зібрання вийшли на вулицю Банкову і зібрались під Комітетом. Біля одного з входів у Комітет учасники/ці зробили інсталяцію з коробок у ланцюгах, на яких було написано "Трудове рабство законопроект № 2708". Далі приблизно о 14:00 група учасників/ць зібрання поставила стіл з їжею, яку могли брати інші учасники/ці зібрання ("Кухня солідарності"). Надалі біля одного входів до Комітету (вздовж вулиці Банкової) стояли представники/ці професійних спілок, лідери яких виголошували промови (там продовжував стояти автомобіль з гучномовцями, який їхав на чолі колони з Майдану Незалежності), а біля іншого (навпроти паркану Офісу Президента України) група активістів/ок "Соціального руху" та інших організацій та низових ініціатив, які стояли з плакатами та скандували гасла, а також імпровізована кухня з їжею для учасників/ць зібрання.

Зібрання завершилося приблизно о 15:00. З автомобіля з гучномовцями заграла музика, яка стала знаком завершення зібрання. Учасники/ці почали розходитися.
Громадські спостерігачі/ки ОЗОН в об'єктиві учасників/ць
Гасла: "Милованова на мило. Нехай не заважає нам жити красиво", "Менше роботи - більше життя", "Бунтуй, кохай, права не віддавай", "Закон про працю - стимул еміграції", ""Солідарність - наша зброя", "Ганьба", ""Геть поліцейську державу", "Стоп трудовому рабству", "Змінюй суспільство, а не закони", "Не працюй до скону за їхні мільйони", "Геть міністрів, геть капіталістів", "Роботи, зарплати, чиновників за грати", ""Милованова в отставку", "Закон про працю - це експлуатація", "Выходи, подлый трус".

Символіка: На місці були прапори ініціативи STOP трудове рабство, профспілок залізничних і транспортних будівельників України, працівників агропромислового комплексу України, освітян Київщини,, авіабудівників України, працівників банківського і фінансового сектору, Атомпрофспілки, Вільної профспілки залізничників, Київської міської ради профспілок, Інституту металофізики НАН України, Київської міської організації профспілок України, Київської міської організації працівників освіти і науки України, Конфедерації вільних профспілок України, Інституту молекулярної біології і генетики України, Київської міської профспілки працівників охорони здоров'я, громадської організації "Соціальний рух", а також прапори анархізму, зеленого анархізму, анархо-фемінізму та квір-анархізму.

Банери та плакати: "Мілованов, народ України - твоя працедавиця, і ми тебе подискримінуємо", "Робітники та робітниці, запрошуємо до кухні солідарності. Борись!", "Закон про працю - стимул еміграції", "№2708. Не звільнять лише покірних", "2708 і ти належиш босу", "Свідомі свого стану робітники повинні триматися спільно, одностайно, бо у всіх них один ворог - стан багачі, капіталістів, що користає з робітницької праці", "Час дискримінувати олігархів", "Строковий договір = постійний стрес", "6 годин, 4 дні. Досить жити нам на дні", "Конфедерація вільних профспілок України за гідну прцю та зарплату", "КВПУ проти трудового рабства", "Здохни на роботі", "Я втратив довіру. Йди геть!", "Чи є життя після роботи?", "Робочий день 8 годин, а не 12", "STOP наступу на трудові права", "Законопроект "Про працю" це коли: працюй, скільки скажуть, отримуй, скільки заплатять", "Увага, тут відбувається перетворення праці на рабство".


Короткий опис дій правоохоронців.


На місці проведення зібрання та по всьому маршруту руху від Майдану Незалежності по алеї Небесної сотні, вулиці Інститутській та Банковій колону супроводжували 6 поліцейських Поліції діалогу. На вулиці Банковій біля входів до Комітету Верховної Ради в справах ветеранів та осіб з інвалідністю, а також біля воріт до території Офісу Президента України стояли поліцейські Головного управління міста Києва, військовослужбовці Національної гвардії та службовці Муніципальної варти, які, швидше за все, підійшли до зібрання з території Офісу Президента України. Поліцейські Поліції діалогу ходили поміж учасників/ць зібрання та слідкували за тим, що відбувається в колоні. Приблизно о 14:04 був зафіксований невеликий конфлікт між поліцейським Поліції діалогу та учасниками/цями зібрання, які поставили стіл з їжею для учасників/ць зібрання. Поліцейський сказав, що організатори акції не попереджали про те, що на акції буде стояти стіл з їжею, втім після нетривалих переговорів з учасниками/цями зібрання, які ставили стіл, відійшов. Подальших спроб перешкодити роздавати їжу з боку поліцейських зафіксовано не було. Також спостерігачками "ОЗОН" були зафіксовані 4 поліцейські Головного управління міста Києва без ідентифікації (спеціального жетона та знаків розрізнення). Без жетонів на зібранні перебували і поліцейські з груп "поліції діалогу".

Приблизно о 14:37 на вулиці Банковій та о 15:00 під час відходу з акції в одному з дворів на вулиці Банковій були зафіксовані поліцейські резерви: 2 автомобілі з курсантами Національної Гвардії та 1 автобус з поліцейськими Головного управління міста Києва.


Охорона здоров'я.


2 працівниці Екстреної медичної служби , які були учасницями зібрання
Висновки та рекомендації.

Загалом роботу поліції щодо організації охорони публічного порядку та забезпечення свободи мирних зібрання можна оцінити як успішну. Варто відзначити злагодженість роботи груп правоохоронців та невтручання правоохоронців у хід зібрання, але з іншого боку постійний контроль за тим, що відбувається в колоні.

Розміщення резервів поліції у відповідній кількості і у відповідному екіпіруванні поблизу від зібрання, але не в полі зору учасників - також є, на думку спостерігачів/ок, прикладом кращої практики з охорони публічного порядку.

Тим не менше, Національній поліції України необхідно приділити належну увагу достатньому рівню підготовки поліцейських із груп превентивної діяльності - "поліції діалогу" - та проінформувати своїх співробтіників про відсутність підстав, які вимагають в організаторів/ок чи учасників/ь зібрань повідомляти про реквізит, який вони використовують для акції.

Як неодноразово наголошувалося у звітах групи, а також інших правозахисних організацій, залучення військовослужбовців Національної гвардії України для охорони громадського порядку на мирних зібраннях є предметом справедливої критики щодо МВС через неконституційність такого використання військових формувань відповідно до частини 4 статті 17 Конституції України.


Рекомендації

Міністерству внутрішніх справ  1. Поступово зменшувати присутність військових формувань, зокрема військовослужбовців Національної гвардії України, під час охорони громадського порядку на мирних зібраннях.


Національній поліції України


  1. Забезпечити подальшу підготовку працівників/ць поліції для їхньої роботи в групах превентивної комунікації. Крім того, регулярно проводити інформаційно- роз'яснювальну роботу серед особового складу груп щодо меж повноважень для втручання правоохоронців у процес проведення мирного зібрання організаторами/ками й учасниками/цями, зокрема щодо використання ними реквізиту, харчів тощо.

  2. Взяти під належний контроль дотримання співробітниками НПУ, що залучаються до охорони громадського порядку під час мирних зібрань, правил носіння однострою та ЗУ "Про Національну поліцію України" у тих частинах, що стосуються носіння знаків розрізнення та спеціального жетона.

  3. Докласти зусиль щодо найшвидшого маркування елементів пасивного захисту поліцейських, яке дозволяє ідентифікувати кожного конкретного поліцейського під час охорони громадського порядку відповідно до Керівних принципів ОБСЄ щодо свободи мирних зібрань та законодавства України.
Група громадського спостереження "ОЗОН" – є добровільним об'єднанням активних громадян, які здійснюють громадський контроль за правоохоронними органами, судами та органами місцевого самоврядування. Об'єктивний і неупереджений моніторинг судових процесів у різних областях України, фіксація системних порушень національного законодавства та міжнародних стандартів під час проведення мирних зібрань, формування і просування рекомендацій з метою усунення виявлених системних проблем – пріоритетні завдання ОЗОНу. Громадські спостерігачі є незалежною стороною, вони завжди залишаються поза межами процесу. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ОЗОН www.facebook.com/OZON.monitoring Контактна пошта: ozon.monitoring@gmail.com