звіт спостерігачів/ок
Смолоскипна хода 1 січня 2020
Результати моніторингу під час смолоскипної ходи до дня народження Степана Бандери у Києві
Звіт є результатом моніторингу дій поліції для забезпечення свободи мирних зібрань 8 спостерігачками та спостерігачами групи OZON.
Тематика зібрання (назва зібрання за наявності) та контекст.
Назва зібрання анонсованого Всеукраїнським об'єднанням "Свобода" у Facebook: "Марш честі, гідності та свободи до дня народження Бандери".

Текст анонсу: 1 січня 2020 року у Києві відбудеться щорічний традиційний марш. Марш честі, гідності та свободи. Кожен українець має бути гідним спадкоємцем своєї нації. Ми усі різні, та повага до наших героїв це те, що нас об'єднує.
Традиційна смолоскипна хода, приурочена до дня народження Провідника та натхненника українців — Степана Бандери, чиї слова та дії стали дороговказом борцям-послідовникам за волю Української держави, розпочнеться о 18:00 у парку Т. Шевченка біля пам'ятника Кобзареві.

Щороку в Україні відбуваються урочисті заходи або мирні зібрання у вигляді маршів, маршів зі смолоскипами на день народження Степана Бандери, зокрема і в Києві.

У 2019 році у Києві відбулися два одночасні зібрання у вигляді маршів, які були організовані ВО "Свобода" та Національним Корпусом. Цього року таке зібрання організовувало лише ВО "Свобода". До нього приєдналися також Конгрес українських націоналістів, організація "Правий сектор" та інші.
Тривалість спостереження громадськими спостерігачами: 17:30 - 19:11.
Заявлена тривалість зібрання: 18:00 - 19:00
Кількість осіб на зібранні: 600-700
Кількість поліції (без урахування груп резерву): близько 50 осіб (з них - 6 жінок)

Підрозділи: групи превентивної комунікації та інші співробітники ГУНП у м. Києві.
(Зафіксований резерв: близько 70 правоохоронців поліції особливого призначення на прилеглій території.)


Загальний опис подій та короткий опис дій учасників.

Збір учасників/ць зібрання відбувався поблизу входу до парку імені Тараса Шевченка. О 17:15 на місці вже знаходилися службові автомобілі правоохоронців, групи превентивної комунікації ("поліції діалогу") та інші працівники поліції з ГУНП у м.Києві. Патрулювання у парку здійснював патруль військовослужбовців Національної гвардії України. Варто зазначити, що у цей час в парку відбувалися розважальні заходи-святкування Нового Року.

Контрзібрання було відсутнім.


Організатори здійснювали координацію дій учасників/ць через звукопідсилювальну техніку, розміщену на авто. Роздавши перед початком формування колони учасникам/цям смолоскипи, організатори повідомили, що їхнє підпалювання відбудеться після спеціального оголошення. Через мікрофон також було повідомлено про те, що у колоні люди повинні розміщуватися по семеро у ряду.

Формування колони завершилося о 18:22, о 18:26 колона рушила. Рухаючись у колоні люди несли смолоскипи, прапори організацій та іншу символіку, банери, вигукуючи гасла. Попереду колони рухалися дві групи людей у складі по 20 людей, які несли розгорнуті кількаметрові прапори України та ОУН (червоно-чорного кольору). На чолі колони йшли 10 барабанщиків, що грали на ходу.

Рух колони завершився о 18:48 біля будівлі Київської міської державної адміністрації на вулиці Хрещатик. О 18:50 організатори зібрання оголосили про проведення "короткого віче" перед будівлею КМДА, після чого були виступи Іллєнка, Сиротюка, та Тягнибока. О 19:06 віче закінчилося співом гімну України. Зібрання завершилося о 19:08, організатори закликали учасників зі смолоскипами загасити їх у спеціальному резервуарі з водою, що був розміщений організаторами біля входу в будівлю КМДА. О 19:11 відновили дорожній рух по вул. Хрещатик.


Гасла: "Степанові Бандері тричі: слава, слава слава", Слава Україні, героям слава! Слава нації, смерть ворогам" , "Комуняку на гілляку", "Наша земля, наші герої", "Ми бандерівці, ми йдемо", "Свободу політв'язням", "Нашим героям тричі: слава, слава слава"
Символіка: ВО "Свобода", Конгрес українських націоналістів, "Холодний яр", "Правий сектор"

Банери: "Об'єднання синів і дочок України", "Степан Бандера - Фастівський район", "Вони боролися за Україну. Вони перемогли", "Ніщо не зупинить ідеї, час якої настав" , "Україні слава, хай живе Бандера і його держава", "Наша земля, наші герої"


Фото: Ірина Семеняка.
Короткий опис дій правоохоронців.
На місці проведення зібрання та по усьому маршруту спостерігачами/ками не було зафіксовано правоохоронців в екіпірування та засобами індивідуального захисту поліцейського (шоломами, кийками тощо). Натомість такі групи правоохоронців із полку поліції особливого призначення знаходилися у групі резерву на прилеглій території (вул.Прорізна) у службових автобусах.

На місці проведення зібрання працювали групи поліції діалогу у цивільному одязі та спеціальних синіх жилетах з написом "поліція діалогу", правоохоронці з ГУНП у м.Києві (частина без належних знаків розрізнення, шевронів та жетонів), патрульні поліцейські, які здійснювали регулювання руху.

Протягом руху колони здійснювалося поступове перекриття руху по бульвару Тараса Шевченка, вулиці Терещенківській, Хрещатик, Богдана Хмельницького, а після завершення руху колони його поступове відновлення.

Правоохоронці-кінологи разом зі службовими собаками та працівниками вибухотехнічної служби здійснювали перевірку під час руху колони, рухаючись попереду неї. На початку колони її супроводжували два службові автомобілі, один із яких здійснював відеофіксацію. Група із 7 працівників та працівниць поліції діалогу здійснювала супровід голови голони.

Біля КМДА на колони чекали близько 8 правоохоронців ГУНП у місті Києві та спеціальне авто з відеофіксацією.


Конфліктів між поліцією та учасниками/цями, організаторами зафіксовано не було.


Охорона здоров'я.

10 волонтерів Червоного Хреста (Загін швидкого реагування)
1 карета швидкої допомоги
1 пожежна машина ДСНС2 пожежників із відрами з піском, які супроводжували колону.
Висновки та рекомендації.

Загалом роботу поліції щодо організації охорони публічного порядку та забезпечення свободи мирних зібрання можна оцінити як успішну. Варто відзначити злагодженість роботи груп правоохоронців, а також швидке перекриття та відновлення руху, що дозволило збалансувати інтереси учасників зібрання та третіх осіб - водіїв автомобілів.

Розміщення резервів поліції у відповідній кількості і у відповідному екіпіруванні поблизу від зібрання, але не в полі зору учасників - також є, на думку спостерігачів/ок, прикладом кращої практики з охорони публічного порядку.


Тим не менше, Національній поліції України необхідно:

  1. Взяти під належний контроль дотримання співробітниками НПУ, що залучаються до охорони громадського порядку під час мирних зібрань, правил носіння однострою та ЗУ "Про Національну поліцію України" у тих частинах, що стосуються носіння знаків розрізнення та спеціального жетона.
  2. Докласти зусиль щодо найшвидшого маркування елементів пасивного захисту поліцейських, яке дозволяє ідентифікувати кожного конкретного поліцейського під час охорони громадського порядку відповідно до Керівних принципів ОБСЄ щодо свободи мирних зібрань та законодавства України.
Група громадського спостереження "ОЗОН" – є добровільним об'єднанням активних громадян, які здійснюють громадський контроль за правоохоронними органами, судами та органами місцевого самоврядування. Об'єктивний і неупереджений моніторинг судових процесів у різних областях України, фіксація системних порушень національного законодавства та міжнародних стандартів під час проведення мирних зібрань, формування і просування рекомендацій з метою усунення виявлених системних проблем – пріоритетні завдання ОЗОНу. Громадські спостерігачі є незалежною стороною, вони завжди залишаються поза межами процесу. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ОЗОН www.facebook.com/OZON.monitoring Контактна пошта: ozon.monitoring@gmail.com