звіт спостерігачів/ок
Судове засідання: Розстріли на Інститутській
Судове засідання у справі розстрілів на Майдані щодо запобіжних заходів обвинувачених 28 грудня 2019

Апеляційний суд міста Києва
27 грудня Київський апеляційний суд оголосив перерву до 28 грудня в засіданні щодо запобіжного заходу для ексспівробітників спецпідрозділу "Беркут", яких обвинувачують у вбивстві майданівців на київській вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року.
У цьому матеріалі викладено хронологію судового процесу, а також опис подій після оголошення рішення.
28 грудня
10:43. Судове засідання починається із затримкою на 40 хв.
У Апеляційному суді міста Києва розпочинається судове засідання у справі розстрілів на Майдані, а саме щодо запобіжних заходів обвинувачених.

Присутніми є потерпілі, які відгороджені ланцюжком з правоохоронців.

Судовий розгляд починається із з'ясування, яким є фактичний склад групи прокурорів. Як повідомляє Олексій Донський, групу прокурорів у справ змінено. "Старі" прокурори Донський, Малашич, Сімонов позбавлені повноважень у справі. Натомість їхні місця займають нові прокурори - Куций, Шеваленко, Мазепін.

Представники/ці потерпілих заявляють відводи новим прокурорам через те, що, на їхню думку, вони є упередженими, а також зовсім не володіють зовсім матеріалами справами.

Сторона захисту висловилася проти відводів прокурорам.

12:20. Суд ухвалив не задовольнити клопотання представників потерпілих про зміну прокурорів. Три нові прокурори залишаються у залі суду та будуть здійснювати державне обвинувачення.
12:24. Сторона захисту заявила клопотання перевірити, чи є усі необхідні документи, які доводять, що представники потерпілих мають дійсний процесуальний статус.
Суд оголосив технічну перерву на 5 хв.
Представники/ці потерпілих.Фото: Герман Крігер (c) Insider
12:28. Суд з'ясував процесуальний статус заявлених представників потерпілих і зазначив, що на даний час не має підстав сумніватися у законній участі їх у процесі.

Відводи складу суддів:
- представник Титич заявляє недовіру суду та прокурорам. І просить надати можливість ознайомитися із текстом апеляційної скарги, якої він не бачив.

12:30. Суд оголошує технічну перерву на 15 хв.

13:05. Засідання продовжується.
Захисниця Марина Ліліченко просить суд дати їй можливість ознайомитися з клопотанням про продовження запобіжного заходу обвинуваченому Тамтурі. Це клопотання має бути доданим до апеляційної скарги.
Це прохання просять усі представники.
Також представниця запитає, чому відсутня помітка про реєстрацію апеляційної скраги в Апеляційному суді міста Києва.

Суд доводить до відома учасникам процесу, що до суду направлені матеріали справи, де є відповідні апеляційні скарги.

13:17. Представниця потерпілих Ліліченко просить ознайомитися із оригіналом апеляційної скарги, який міститься у матеріалах справи для порівняння з копією, яка є у представників.

➡️Представниця Закревська заявляє суду про те, що їм не дали матеріали справи для ознайомлення, задля чого оголошувалася перерва вчора.
Без ознайомлення з ними, на її думку, існуватимуть ґрунтовні причини підозрювати не доброчесність суду.
➡️Представниця Сторожук подає клопотання про ознайомлення із клопотанням нових прокурорів про тримання під вартою. Для того, щоб ефективно представляти інтереси потерпілих. Вона говорить, що протягом перерви між засіданням 27 та 28 грудня подавались якісь нові документи.
➡️Представниця Закревська заявляє суду докази, за якими можна встановити, коли вона намагалася ознайомитися із матеріалами справи зранку сьогоднішнього дня.
➡️Представник Дикань та Титич надали клопотання про можливість ознайомлення з матеріалами справи. Титич зазначив, що саме вони нададуть йому можливість дізнатися, чи є підстави заявити відвід судді.
➡️Представниця потерпілих Дейнека просить суд надати можливість їй ознайомитися із копіями апеляційних скарг, які їй були надалі сьогодні о 13:05.

Потерпілі підтримали клопотання представників.

↪️ Сторона захисту вважає, що представники потерпілих не потребуть ознайомлення із матеріалами справи. І заявлені клопотання не є обґрунтованими зважаючи на стадію судового розгляду, а також заявленими задля, на його думку, затягування процесу.
↪️ Прокурори заявили, що це питання було вирішеним вже вчора.

Суд оголосив технічну перерву.
13:44. Суд надає представникам потерпілих 20 хв для ознайомлення з матеріалами справами.
На цей час оголошується перерва.

14:20. Перерву завершено.
Представниця потерпілих Сторожук заявляє, що часу на ознайомлення не вистачає.
Інші представники висловлюють незадоволення тим, що суд не вважає за потрібне надавати більше часу на ознайомлення з матеріалами справи.

Суд відмовляє у продовженні часу.

14:23. Суддя продовжує розгляд апеляційних скраг.
14:43. Зачитано апеляційні скарги.
Суд запитує у сторони захисту та обвинувачених Аброськіна, Зінченка, Янішевськооо чому, на їхню думку, не існує ризику втечі обвинуваченого та існують підстави скасування йому заборіжного заходу.
На даний час Аброськін, Зінченко, Янішевський знаходяться під вартою.

‼️ 15:05. Представниця потерпілих Elena Storozhuk просить суддів поставити апелянтам питання про те, чи відомо їм, що їхні імена вже є в списках на обмін.
Суд відмовляє і заявляє, що до цього питання буде обговорене пізніше.

15:06. Суд запитує у сторони захисту та обвинувачених Марінченка та Тамтури, чому, на їхню думку, не існує ризиків, які доводять потребу застосування до нього запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту. А також просить їх почати з пояснення, чому у цьому засіданні може бути розглянене це питання.

15:14. Сторона захисту висловила позицію щодо необґрунтованості підозри Марінченку, а також щодо відсутності ризиків, які обґрунтовують продовження запобіжного заходу.

Після заслуховування позиції обвинуваченого Тамтури, його захисник заявив про можливість апеляційного оскарження його запобіжного заходу у цьому судовому засіданні.
Сторона захисту просить скасувати запобіжний захід для Тамтури.

↪️15:20. Суд передає слово прокурорам та потерпілим.
15:20. Представниця потерпілих Сторожук просить внести зауваження на дії суддів.
⚡️⚡️⚡️⚡️15:23. Прокурор: Генеральний прокурор України надав відповідний лист де йдеться про те, що у зв'язку з обміном - імена обвинувачених внесені до списку.
Прокурор просить долучити цей лист до матеріалів справи.
У листі йдеться про прохання змінити усі запобіжні заходи на особисте зобов'язання.

15:30. Присутні в залі прокурори підтримують ухвалу суду першої інстанції про продовження запобіжних заходів, проте вказують на лист Генерального прокурора та називають ризики мінімальними.
Представники потерпілих заявляють про те, що лист Генпрокурора стосується Департаменту у справах збройного конфлікту.

Суд заявляє технічну перерву на 2 хвилини.

15:39. Потерпілі висловлюються проти апеляційної скарги обвинувачених. Вказуючи, що ризик - а саме ухилення від правосуддя через обмін.
Зокрема один із потерпілих вказує на те, що підозра Аброськіну обґрунтована через наявність прямих доказів.
15:42. Суд робить зауваження стороні захисту за викрики.

1602. Потерпілі просять відвід прокурорів, оскільки присутні не виконують функцію державного обвинувачення.
Суд оголосив технічну перерву.

16:15. Закінчення перерви.
Потерпілі продовжують висловлювати свою думку щодо апеляційної скарги обвинувачених, а також щодо відводів прокурорам.

16:21. Обвинувачений Аброськін хотів отримати слово "щодо триколору". Суд його зупинив.
Продовжується заслуховування думок потерпілих.

17:43. Завершення заслуховування пояснень потерпілих щодо апеляційних скарг обвинувачених.
➡️ Виступає представниця потерпілих Ліліченко, яка висловилася проти дій прокурорів та наявності ризиків уникнення обвинуваченими правосуддя.

17:51. ➡️ Почала виступ представниця потерпілих Дайнега, яка заявила, що існують підстави для відводу колегії суддів. На її думку, колегія суддів викликає обгрунтовані сумніви у неупередженості.
Апеляційні скарги вона вважає необґрунтованими, оскільки вважає підозри цілком обґрунтованими, а ризики реальними, зважаючи також на оголошений представниками прокуратури лист про включення обвинувачених до списків обміну з РФ. Вона вважає цей документ письмовим доказом ризику втечі.

➡️18:07. Виступ представника потерпілих Диканя. Він вважає заміну прокурорів повністю необґрунтованою.

Його виступ перерваний. Суд оголосив технічну перерву на 5 хв.
Лист генерального прокурора
18:13. Продовження засідання.
Суд з'ясовує, чи існують самостійні відводи представниками потерпілих.

Двоє представників потерпілих покинули залу суду, суд з'ясував про можливість продовження засідання за їхньої відсутності.
18:17. ➡️ Продовжився виступ представника потерпілих Диканя, який висловив сумнів щодо реальної можливості ухвалити рішення вчора, технічно неможливо. Що на його думку свідчить про упередженість колегії у повному складі.
18:18. ➡️ Почався виступ представниці потерпілих Закревської, яка підтримала виступи своїх колег. Крім того, вона висловила припущення щодо того, "на якому рівні відбулося втручання Президентом України у правосуддя". Вона просить врахувати питання важливості довіри до правосуддя та звертати увагу на те, що суд може протистояти цьому впливу.

18:25. Суд знову зробив зауваження стороні захисту за вигуки.
18:28. Потерпілі підтримали позицію представників щодо відводу судів.
Суд вийшов до нарадчої кімнати.

18:54. Суд виніс рішення відмовити представникам потерпілих у задоволенні клопотання про відвід колегії суддів.
Згодом, суд вирушив до нарадчої кімнати для зміни помилки у цій ухвалі.

Оновлену ухвалу озвучено о 19:05.
Продовжується судове засідання.

19:08. Суд не задовольнив клопотання по відводу прокурорів.
➡️ Виступає представник потерпілих Дикань з приводу апеляційної скарги обвинуваченими.
Він вважає, що обмін є фактором ризику ухилення обвинуваченими від правосуддя, а у листі генпрокурора поданому до суду містяться докази цьому.
Крім того, він вважає, що нема підстав задовольнити скарги також Марінченка та Тамтури.
Дикань вважає, що ризики, які були актуальними і раніше - залишилися. Зокрема, нагадуючи про справу Садовника та Цемаха.

19:16 ➡️ Представниця потерпілих Закревська заявила, що апеляційні скарги не містять згадки про те, щоб змінити запобіжний захід, а скасувати їх.
Вона заявляє відводи прокурорів із зазначених нею підстав, оскільки присутні прокурори не здійснюють державного обвинувачення.

Закревська просить суд з'ясувати, наскільки реально обвинувачені погодилися на обмін і вони будуть обміняні. А також вона просить перед виходом суду до нарадчої кімнати з'ясувати як обвинувачені будуть виконувати процесуальні вимоги у рамках цього провадження.

Також, на її думку, включення обвинувачених до списку є ознакою втручання Російської Федерації у внутрішні процеси держави.
Вона просить долучити до матеріалів провадження документи, що, на її думку, доводять ризики можливого ухилення обвинуваченими від правосуддя.
Головуюча суддя вважає, що ці документи не мають прямого відношення до цих обвинувачених.

Крім того, Закревська зазначила, що 24 грудня у судовому засіданні вона відкрила докази, які підтверджують ризики знищення доказів, що підвищує ризик втечі та ухилення обвинувачених від правосуддя. Зокрема, приховування, знищення доказів обвинуваченими, а саме зрізання номерів із вогнепальної зброї.

Колегія суддів вирушила до нарадчої кімнати.
Залишивши без розгляду питання щодо відводу прокурорів.
Потерпілі. Фото: Герман Грігер (с) Insider
22:04. Суд вийшов з нарадчої кімнати.
Оголошено рішення.
Змінено всі запобіжні заходи на особисте зобов'язання.

Під час виїзду спецтраспорту із Апеляційного суду публіка намагається не випустити його із обвинуваченими Марінченком та Тамтурою. Відбувається штовханина та сутички з поліцією.
Більшість правоохоронців - без належної ідентифікації.

Поліція відмежовує людей. Спецтранспорт проїжджає.
Люди вирушають до Лук'янівського СІЗО, звідки має вирушити спецтранспорт із обвинуваченими Янішевським, Аброськіним, Зінченком.

Біля Лук'янівського СІЗО
Активісти збираються біля Лук'янівського СІЗО, аби не випустити обвинувачених, які зараз під вартою.
20:00 - під Лук'янівським СІЗО починають збиратися учасники/ці акції "Втримай Беркут".
Станом на 22:12 біля центрального входу зібралися 41 учасник/ця зібрання. Навпроти центрального входу в СІЗО приїхали і стали 3 автомобілі поліції.
О 22:50 учасники зібрання підкотили до центрального входу 2 сміттєві баки та лавку, щоб заблокувати проїзд. До шлагбауму біля входу пі'їхав автозак, але приблизно о 22:52 він від'їхав від СІЗО.

Спостереження біля СІЗО здійснюють 6 спостерігачів/ок OZON.

22:58 на вулицю Дегтярівську також під'їхали 2 автобуси з поліцейськими. О 00:05 до центрального входу підійшли 30 працівників поліції в чорній формі без шевронів та індивідуальних номерів на шоломах (імовірно, військовослужбовців Національної гвардії), ще 60 військовослужбовців Національної гвардії стояли недалеко від центрального входу біля паркану СІЗО. О 23:29 біля входу в СІЗО також з'явилися 20 представників Головного управління без розпізнавальних знаків. О 23:30 на вулицю Дегтярівську приїхали 3 вантажні автомобілі Національної гвардії з військовослужбовцями. Також на вулиці Дегтярівській були зафіксовані 10 поліцейських поліції особливого призначення.

Загалом станом на 23:36 біля центрального входу були зафіксовані 100 військовослужбовців Національної гвардії, 3 поліцейські КОРД, 15 поліцейських поліції особливого призначення без шевронів, а також 2 медики Червоного хреста. На іншому вході в СІЗО станом на 23:50 стояли поліцеські Головного управління без ідентифікації, конфліктів між представниками поліції та учасниками зібрання зафіксовано не було. О 23:53 на вулицю Дегтярівську з боку військового госпіталю заїхали автомобіль патрульної поліції та поліції діалогу. В'їзд до СІЗО з цього боку теж було перекрито сміттєвим баком.

00:19 - поліцейські Головного управління, які стояли на одному з входів у СІЗО та частина військовослужбовців Національної гвардії, яка стояла на центральному вході, вишикувалась у колону і пішла на вулицю Дегтярівську до автобусів. Представники Червоного Хреста такою поїхали, на їх місце під'їхав автомобіль ASAP Rescue.

00:32 поліцейські КОРД теж відійшли від СІЗО. О 00:54 автомобілі Національної Гвардії виїхали з вулиці Дегтярівської. Приблизно о 1:05 від СІЗО по вулиці Дегтярівській від'їхав автомобіль Поліції діалогу.

Акція завершилася близько 11 ранку 29 грудня. Лише у цей час з'явилася перша офіційна інформація про те, що обвинувачені прибули на пункт обміну та не знаходяться у СІЗО.
Використані фото - Станіслава Юрченка, Ґрати (С)
У випадку будь-яких додаткових питань чи зауважень щодо цього звіту звертайтеся, будь ласка, на пошту ozon.monitoring@gmail.com