Звіт за результатом моніторингу
Марш проти капітуляції
14 жовтня 2019
Київ
Тривалість спостереження громадськими спостерігачами: 15:00 - 19:30
Кількість спостерігачів/ок: 18
Тривалість зібрання: 16:00 - 19:30
Кількість осіб на зібранні: близько 14 000


Місце проведення зібрання.
Місцем збору маршу був парк ім. Тараса Шевченка.
Марш пройшов за маршрутом від парку ім. Тараса Шевченка - бульвар Тараса Шевченка - Бессарабська площа - вулиця Хрещатик - Майдан Незалежності.

Кількість правоохоронців (без урахування поліції в групах резерву):
Групи превентивної комунікації - близько 50
Працівники ГУНП у м. Києві - близько 18 по маршруту колони та близько 30 у ланцюжках загородження біля входу до ОПУ.
На місці працювали патрульні, які організовували рух для проходження колони.
До охорони громадського порядку на час проведення мирних зібрань було залучено курсантів НАВС.
Контрзібрання було відсутнім.
Загальний короткий опис подій
У соціальних мережах напередодні Дня захисника 14 жовтня були анонсовані різні мирні зібрання. До початку руху колони Маршу проти капітуляції у Києві відбулися дві відомі для спостерігачів/ок акції. Серед них і марш, який пройшов о 14:00 по зазначеному вище маршруту.

Організаторами "Маршу проти капітуляці"ї були організації, які раніше організовували акцію "Ні-капітуляції" та інші. Перед проведенням заходу відомим був пункт збору, тим не менше, організатори публічно не анонсували точку завершення маршу.
Крім того, організація "Традиція і порядок" анонсувана у Facebook окрему акцію у тому ж місці та у той самий час із метою завершити ходу біля Офісу Президента.
Учасники "Маршу проти капітуляції" почали формування колони близько 15:00 та згодом пройшли від парку імені Шевченка вулицею Хрещатик до Майдану Незалежності. Після завершення віче о 18:30 колона з учасників/ць маршу, яка залишалася на Майдані Незалежності рушила до Офісу Президента по вулиці Банковій.
Біля Офісу Президенка учасники/ці виголошували гасла та промови, крім того наліпили на стіни, вікна Офісу наліпки з різними написами. Близько 19:30 зібрання завершилося та люди залишили вулицю Банкову.


Короткий опис дій учасників.

Учасники заходів збиралися та формували колони на території парку Шевченка. О 16:04 вже сформована колона учасників розпочала рух по бульвару Шевченка в бік Бессарабської площі. До охорони громадського порядку була залучена поліція діалогу. Попереду колони рухалася машина організаторів з колонками, а трохи далі — 3 машини вибухотехнічної служби та 2 машини громадських рятувальників ASAP Rescue. Під час руху колони, співробітники кінологічної служби перевіряли увесь маршрут за допомогою собак. Дорожній рух перекривали по ходу руху колони.

О 16:30 голова колони зайшла на Бессарабську площу. О 16:43 учасники всередині колони, що знаходилися на бульварі Шевченка біля Бессарабської площі запалили фаєра (піротехнічні факели).
Колона учасників пройшла Хрещатиком до площі Незалежності, де о 17:30 почалося віче: виступи спікерів зі сцени.
О 18:30 віче закінчилося, частина учасників зібрання розійшлася, тоді як інша частина сформувала колону і пішла вулицею Інститутською до Офісу Президента Україна на вул. Банковій.
Приблизно о 19:00 учасники дійшли до входу до Офіса Президента та почали анонсований "перформанс", лишаючи наліпки з лозунгами на стінах та вікнах Офісу Президента. Деякі учасники запалили фаєри. Близько 30 правоохоронців головного управління міста Києва сформували живий ланцюг перед дверима входу в Офіс Президента. Учасники скандували гасла, декламували промови та вірші.

О 19:30 захід був офіційно закінчений, люди почали лишати територію ОПУ, а спостерігачі та спостерігачки Озону завершили спостереження.


Спостерігачі/ки "ОЗОН"
Гасла: "Слава Україні - Героям слава", "Слава нації - смерть ворогам", "Україна понад усе", " Дякуємо", "Ні Капітуляції","Одна єдина соборна Україна", "Разом і до кінця", "Слава нації - ні капітуляції", "Жовто-блакитні наші прапори! Гей! Ми непереможні - шаблі догори! Гей!Буде Україна вільна, буде ненька самостійна. Батько Бандера ще до нас прийде. В бій за Україну він нас поведе. Буде Україна вільна, буде ненька самостійна", "Слава Киевской Руси - Новороссия соси", "Слава майданівцям, тричі Слава, слава, слава", "Золоте - це Україна", "Зелю геть", "Беню геть", "Банду геть", "Богдан чорт", "Аваков чорт", "Зеля хуйло", ""Україна не рояль", "Слуга виходь: народ прийшов", "Путін хуйло - Зеля сцикло", "Традиція, сім'я, порядок", "Ніхто крім нас" та інші.

Плакати: "Земля України - не товар Зеленського", "Який наш план?", "Ні капітуляції", "Суверенітет - це марафон", "Не для ката українська хата", "Богдану і Мендель потрібен гарячий пендель", "Дякую. Живи", "Слава і честь захисникам України", "«Тайожний Союз». Ні кроку назад! Позаду - мутант","Спершу Крим. Не переходь червоні лінії", "Ні зраді національних інтересів України", "Передаю за протест", "Україна не рояль", "Могилянка проти капітуляції", "Торба, бричка, оренбург", "Ні капітуляції", "Чувак, Ростов вже чекає", "Україна не маріонеткова і не васальна держава", "Лише перемога увінчує війну", "We are Ukraine"? I can`t believe I still have to protest against this shit", "Ні особливому статусу ОРДЛО". "Президента з Офісом і Богданом в Золоте", "Ні відведенню військ", "Колос впаде і згине, національна ідея житиме вічно" та інші.

Гасла колони, організованої "Традицією та порядком": "Вільного духу кайдани не скути", "Воля або смерть","Війна до перемоги", "Ні капітуляції", "Крим, Донбас - це Україна", "Схід і Захід разом", "Ворогам України тричі: смерть, смерть, смерть! Героям України тричі: слава, слава, слава!", "Боягузів на багнети", "Традиція - порядок", "Наш український порядок", "Єдиний бог - єдина Україна", "Одна єдина соборна Україна", "Ми тут влада і ми українці", "Ми не пробачимо", "Традиція, сім'я, порядок", "Путін ху*ло", "Наша традиція це перемога", "Богдана у відставку", "Зелю геть" та інші.


Наліпки на будівлі Офісу Президента: "Вова тобі шпагат", "Жодних виборів бойовикам", "Каву ідем пити?", "Разом і до кінця", "Імпічмент Президенту", "Ми крапля в океані", "Ми не здамося", "мир після перемоги","Росія має бути знищена", "Russia is an enemy", "Say no to Steinmeier formula", "Pas de Capitulation", "We are Ukraine".
Епізод: 16:24 на початку колони на бульварі Тараса Шевченка (ближче до Бессарабської площі) стояла жінка збоку від колони та тримала плакат, який почав вихоплювати чоловік з маршу. Між ними почалась сутичка. Чоловік, остаточно вирвавши плакат різко пішов вперед. За хвилину працівниця та працівник поліції діалогу відреагували підійшовши до кожної зі сторон конфлікту, жінка повернула собі плакат. Не дивлячись на те, що візуально конфлікт не був вичерпаний, поліція діалогу більше не супроводжувала жінку. Знову відбулась не довготривала словесна сутичка, чоловік продовжив рух з колоною, а жінку обступили представники/ці ЗМІ
Короткий опис дій правоохоронних органів.

Варто відзначити низький рівень видимої присутності правоохоронців по маршруту проходження колони, що, на нашу думку, є прикладом кращої практики з деескалації. Більшість спеціальних авто з працівниками поліції та військовослужбовцями Національної гвардії знаходилися у групах резерву на прилеглих територіях.

По маршруту проходження колони працювали групи поліції превентивної комунікації.Присутність поліції в екіпіруванні було зафіксовано лише після того як колона протестувальників/ць підійшла до ОПУ. Зокрема, біля входів у цей час розташувалися близько 30 працівників ГУНП у місті Києві (частина без належної ідентифікації) в бронежилетах та з іншими засобами індивідуального захисту поліцейського.


Охорона здоров'я.


Було зафіксовано орієнтовно 5 карет Швидкої медичної допомоги по маршруту.
20 парамедиків "Червоного Хреста"
Було зафіксовано орієнтовно 1 машину ДСНС по маршруту.


У випадку будь-яких додаткових питань чи зауважень щодо цього звіту звертайтеся, будь ласка, на пошту ozon.monitoring@gmail.com