ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ СПОСТЕРЕЖЕННЯ
Акція на підтримку Сергія Стерненка
Київ
23 лютого 2021
Вступ

Моніторинг забезпечення свободи мирних зібрань на акції "20:00" на підтримку Сергія Стерненка здійснювали 5 спостерігачок групи OZON (протягом 4 годин). Їхня хронологія та висновки викладені у цьому звіті.
Акція у Києві була проанонсована напередодні у соціальних мережах. Загалом, за нашими підрахунками участь у ній взяли близько 2000 осіб. Охорону публічного порядку на безпосередньому місці проведення акції забезпечували близько 200 правоохоронців Національної поліції та військовослужбовців Національної гвардії (без урахування груп резерву на прилеглих вулицях чи іншій території).

Учасники та учасниці акцій почали збиратися від метро Хрещатик до перехрестя Інститутської та Банкової. Спостерігачками не було зафіксовано жодних конфліктів та сутичок. Протестувальники та протестувальниці викрикували гасла та давали інтерв'ю. На місці знаходилися представники поліції та військовослужбовці НГУ сформувавши кордон біля будинку Спілки письменників. Близько 20:00 поліція почала пропускати людей далі на вулицю Банкову, здійснюючи поверхневу перевірку.
Розділ І. Короткий опис подій
Учасники зібрання, пройшовши поверхневу перевірку, зібралися біля воріт до ОП, перед кордоном з Нацгвардії. Вигукували гасла і питали, чому не пропускають до ОП: "Пропустіть. Чому ви порушуєте Конституцію України?". Варто зазначити, ми не зафіксували жодної спроби поліції діалогу поговорити з учасниками в ці моменти.

О 20:30 напруга між протестувальниками, які не отримали пояснення і не змогли пройти за межі воріт, і представниками Нацгвардії, посилилась. Почались перші сутички та штовханина. Протягом наступних 20 хвилин в бік поліції полетіли перша димова шашка, ймовірно стробоскоп і петарда. Також учасники закидали кордон Нацгвардії снігом.

Комунікація між Нацгвардією і поліцією та протестувальниками/цями біля воріт ОПУ фактично не відбувалась, протестувальникам не пояснювали дій поліції/Нацгвардії у гучномовець чи іншим чином, що сприяло ескалації конфліктних ситуацій.
Близько 21:00 розпилили сльозогінний газ - не вдалось зафіксувати, з якого саме боку - і представники Червоного Хреста вивели постраждалу від газу з натовпу. Станом на 21:20, зі слів однієї з двох груп швидкої допомоги, було 6 потерпілих від сльозогінного газу, а також з травмами голови, ока та кінцівок.

О 21:30 журналісти та деякі учасники зібрання вилізли на дах будівлі біля воріт, ймовірно Департаменту зв'язків з громадськістю при Офісі президента. За декілька хвилин представники поліції вийшли за ними і попросили покинути дах.

О 21:44 поліція намагалась відтіснити протестувальників і застосувала сльозогінний газ. Коли в бік Нацгвардії та поліції прилітали димові шашки чи фаєри, вони кидали їх назад у натовп протестувальників/ць, замість того щоб нейтралізувати їх чи відкинути у більш безпечне місце. О 21:46 серед натовпу поліції були зафіксовані помахи кийками з невідомою метою.

Ближче до 22:00 агресія стихла і натовп протестувальників припинив спроби прорватись через кордон. Під'їхала машина з динаміком і спікери оголосили про безстрокову акцію протесту, починаючи з суботи, поки Сергія Стерненка не випустять на волю. Після заклику зібратися в суботу, з боку протестувальників о 22:17 у поліцію знову полетіли стробоскопи, а також яйця та борошно.

Спікер оголосив "зараз ми залишаємось тут. Як хочете, так боріться. Я не можу змусити вас штурмувати або розходитись", після чого учасників протесту стало суттєво менше. О 22:49 ті, хто залишився, вирішили йти в Печерське територіальне управління на вулиці Московській.
Гасла та плакати
Гасла:
"Свободу Стерненку", "Аваков - Чорт", "Слава Україні", "Героям слава", "Зелю геть", "Свободу патріотам", "Ріфу - волю", "Одна, єдина, соборна Україна", "Пропускай", "Хто не скаче - той Аваков", "Венедіктову геть", "Зрадник", "Свободу політв'язням", "Один за всіх, і всі за одного", "Зєля падлюка", "Зєля сикло", "Ні політичними репресіям" та інші.

Плакати учасників/ць:
"Завтра прийдуть за тобою", "Руки геть від патріотів", "FreeSternenko", "Волю Стерненку", "Все має бути чесно", "Руки геть від патріотів" "Авакова в відставку", "Янукович, перелогинься", "Сьогодні його, а завтра нас", "Venediktova, go to Rostov", "Патріот не ворог", "зеленський - слуга рф", "Стерненку волю! Татарову нари!", "Правопохоронна система - ******", "Є щось заборонене? Так, права людини", "Венедіктова чорт", "Я, трясця, злий на чортів", "Суду реформу стерненку справедливість", "Ні репресії", "Вакцинувати ні, садити - так" та інші.

ЗМІ: "24 канал", телеканал "Київ", "Громадське", "1+1", "Deutsche Welle", "Радіо Свобода", "5 канал", "4 канал", "Еспресо TV", "Новое время", ТК "Україна", "Ґрати" та інші.


Розділ ІІ. Затримання
Спостерігачки групи опитали одного із затриманих для отримання додаткової інформації щодо процесу затримання та дій поліції. Чоловік зазначив, що вибіркові затримання розпочалися після того як одному із військовослужбовців Національної гвардії прилетів запалений фаєр за бронежилет. Після цього невстановлений поліцейський без належних знаків розрізнення та із закритим обличчям дам розпорядження вибірково витягувати людей з натовпу та заводити їх за кордон поліції та гвардії. Після конфлікту з цим капітаном поліції людину затягнули нацгвардійці у внутрішнє коло. Учасники протесту намагалися перешкодити діям нацгвардійців.

Чоловік опинився на асфальті, а потім вирішив різко встати. Він помітив, що один із правоохоронців замахнувся на нього кийком, проте побачивши, що чоловік встає - зупинився. Згодом йому викрутили руки та почали вести до автозаку на вулиці Лютеранській. Чоловік намагався з'ясувати причину затримання та імена правоохоронців, проте не отримав відповідь. На місці поліцейські записали його дані.

Чоловік зазначив, що до нього не було застосовано жодної надмірної фізичної сили чи примусу. Лише виведення в автозак через прийом заламування рук за спиною. Проте інші затримані пожалілися йому, що їх побили кийками, ногами, руками.

Затриманих без пояснення причин та їхнього процесуального статусу доставили до Печерського територіального управління ГУНП у місті Києві. Їх було поміщено в актовий зал, де правоохоронці почали перевірку документів. Як потім побачив чоловік - дані записували в журнал відвідувачів територіального управління. Згодом правоохоронці сказали присутнім, що з кожним з них окремо поговорить слідчий, проведе допит як свідків.* Більшість присутніх відмовилися, а 1-2 людей, за його словами все ж відходили з правоохоронцями в бік у кімнаті актового залу та отримали повістки. Після цієї відмови усіх присутніх просто провели до входу та відпустили.

Очевидці називають різну кількість затриманих. На своїй офіційній сторінці Національна поліція повідомила про 17 (а згодом про 24) "доставлених" людей.

*Близько 22:00 на офіційній сторінці Національної поліції з'явилася інформація про те, що слідчі поліції Києва розпочали кримінальне провадження за ст. 342 (Опір представникові правоохоронного органу) Кримінального кодексу України.
Розділ ІІІ. Охорона здоров'я
Спостерігачками зафіксовано появу двох представників "Червоного Хреста" о 20:53 з лівої сторони воріт. Усього були присутні 2 групи представників "Червоного Хреста", 5 осіб. За даними представниці "Червоного Хреста" було надано допомогу близько 20 особам. Зверталися переважно з легкими забоями лиця і голови, через потрапляння газу, мікроскопічний опік фаєром під оком, через травми, отримані в тисняві, панічні атаки, через поганий стан, зумовлений перебуванням у натовпі.

За даними Національної поліції Києва опіки очей отримали 27 поліцейських та військовослужбовців Нацгвардії.

На прилеглих територіях було зафіксовано спецтранспорт служб ДСНС та швидкої допомоги.
Фото: Сергій Окунєв
Висновки
У випадку втручання у процес проведення мирного зібрання, зокрема і щодо запланованого місця проведення поліція має надавати учасникам/цям зібрання чи організаторам обґрунтовані пояснення причин такого обмеження. Будь-яке надмірне втручання у свободу мирного зібрання має бути на належному рівні артикульоване правоохоронцями.

Відправною точкою для поліції при охороні правопорядку має бути сприяння проведенню заходу. Перевагу завжди слід віддавати пошуку можливостей для мирної деескалації напруженості за допомогою діалогу, переконання й переговорів як альтернативи використанню сили.

1. Поліція не вичерпала всі способи ведення діалогу та медіації у кризовій ситуації. Правоохоронці не надали належних обґрунтованих пояснень, чому учасники та учасниці мирного зібрання не можуть пройти до будівлі Офісу Президента. Це призвело до ескалації напруження та тисняви, штовханини.
Протягом усього часу поліція жодного разу не зверталася через засоби підсилення звуку до учасників із попередженнями щодо застосування спецзасобів, зокрема сльозогінного газу.
Діалоги між військовослужбовцями НГУ, правоохоронцями та учасниками/цями зібрання відбувалися лише у форматі словесних перепалок або приватних розмов.

2. Зафіксовано дії поліції, що могли спровокувати загострення конфлікту. Зокрема, правоохоронці час від часу кидалися тими предметами, що летіли з боку протестувальників назад в натовп. Частина із цих засобів, тим не менш, потрапляла в тих військовослужбовців, що знаходилися в першій шерензі.

3. Після початку сутичок поліція та військовослужбовці вдалися до вибіркових затримань людей, що перебували поблизу кордону на вулиці Банковій. Проте усі затримані були відпущені без складення протоколів (з Печерського райвідділу та прямо з автозаків на Лютеранській), а поліція прокомунікувала цей процес як "доставлення з метою відбирання пояснень". Самим затриманим їхній процесуальний статус був невідомим, а їхнє "доставлення" в Печерське територіальне управління відбулося через застосування фізичного примусу.
Звіт підготували:
Бідненко Бузок
Галан Любов
Капацевич Ангеліна
Нагірняк Анастасія
Ткачик Юлія
Хурцидзе Тамара
Центр громадянських свобод
Центр громадянських свобод – правозахисна організація, яка працює для становлення прав людини, демократії та солідарності в Україні та регіоні ОБСЄ задля утвердження людської гідності.

Основними завданнями організації є: сприяння реалізації реформ, пов'язаних із забезпеченням прав людини; запровадження громадського контролю за діями правоохоронних органів, суддів, органів місцевого самоврядування; документування випадків політичних переслідувань в Криму та міжнародних злочинів на Донбасі; просвітницька діяльність з метою просування цінностей прав людини; участь у програмах міжнародної солідарності. Організація широко залучає звичайних людей до правозахисної роботи через створені нею правозахисні кампанії та волонтерські ініціативи.

У січні 2013 року організація започаткувала групу громадського спостереження «ОЗОН» для створення системи громадського контролю, доступної для кожного громадянина. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ЦГС https://www.facebook.com/ccl.org.ua/ або на сайті www.ccl.org.ua Контактна пошта: ссl.org.ua@gmail.com
Група громадського спостереження OZON
Група громадського спостереження "ОЗОН" була створена у січні 2013 року Центром Громадянських Свобод для інституціоналізації системи громадського контролю в Україні. Особливістю її функціонування є широке залучення на волонтерських засадах звичайних громадян до участі в громадському контролі незалежно від їх спеціалізації та попереднього досвіду.


ОЗОН ставить собі за мету удосконалення роботи органів влади у сфері забезпечення прав та свобод людини через організацію системи контролю за їх діяльністю, а також популяризацію ідей громадського контролю за владою серед українського суспільства. Вже своєю роботою волонтери ОЗОНу підважують патерналістський підхід у ставленні до влади та привчають як суспільство, так і представників органів влади до поширеної в демократичних суспільствах концепції "влади як найманого менеджера", за якою оцінку ефективності влади надають безпосередні громадяни.


Громадські спостерігачі – незалежна сторона, вони завжди залишаються поза межами процесу. За результатами проведених моніторингів «ОЗОНівці» оприлюднюють висновки та рекомендації. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ОЗОН https://www.facebook.com/OZON.monitoring/ або на сайті http://ozon.monitoring.tilda.ws/ Контактна пошта: ozon.monitoring@gmail.com


У випадку будь-яких уточнень чи запитань щодо звіту звертайтеся, будь ласка, на пошту ozon.monitoring@gmail.com