звіт спостерігачів/ок
Акція проти змін до закону про мову
16 липня 2020
Київ
Моніторинг здійснювали троє спостерігачок OZON.
Кількість осіб на зібранні: Близько 500
Кількість поліції: Близько 120 осіб
Короткий опис подій
Фото: Сергій Окунєв
Біля верховної Ради була розміщена сцена на якій виступали спікери, учасники зібрання знаходились біля сцени та в Маріїнському парку.

О 9:10 Організатори почали виголошувати промови та гасла. Учасники тримали синьо-жовті, демонстрували банери: "Чому не державною?", "Мова це зброя", "Мова єднає, а не роз'єднує".

Серед спікерів/ок: Ірина Геращенко, Микола Княжицький, Павло Гриценко, Лілія Гриневич,

Мирослав Гай, Петро Порошенко, Рафат Чубаров, Татуся Бо, Анжеліка Рудницька, Володимир Вятрович, Богдан Матківський, Вахтанг Кіпіані, Йосип Зісельс, Михайло Забродський
Плакати: "Чому не державною?", "Мова це зброя", "Мова єднає, а не роз'єднує", "Не подобається мова - їдь до Ростова", "Той хто мову забуває - той нікчемну душу має", "Нас єднає мова", "Перехід на українську - це коли незалежність твориш ти сам", "Руки геть від мови", "Кажи мовою, а не ляпай язиком", "Зупини лінгвоцид", "Час дати відсіч" "Я лікарка а не врач. Українська робить жінок видимими! Захистимо мову", "Армія! Віра! Мова!", "Немає мови - немає держави. Слава Україні", "Українська освіта - українських мова", "Русня з ВР - прибери свої челюсті від моєї мови", "Мова - це код нації", "не знаєш? Не розумієш, не шануєш? Росія!" "Рятуйте Україну, а не чешіть язиком!", "Мова це зброя, безпека, свобода", "Троєщина за солов'їну", "В Севастополі теж навчали російською" "2020-ЗЕмський наказ не пройде" "Я Крим, моя мова українська", "дерусифікація - деокупація - деколонізація", "Вдома хоч марсіанською", "Зехос", "Заважає мова - геть до ростова", "Мої права на українську утискають", "Така у нас двомовність", "Змосковщення не пройде", "Рідна мова - мати єдності батько громадянства і сторож державності", "Чужою мовою у державі розмовляє або гість, або окупант, який нав'язує їй свою мову", "Гниди, не чіпайте мою мову", "Агов, валуєвські нащадки, Україна вже не Малоросія", "Бужанский - Аваков - Путин - оставьте в покое мову", "Захисти мову - не будь як Бужанський", "Це не влада! Це злочинне антиукраїнське угрупування! Державна мова - українська", "Язык в жопу", "я з криму - українська важлива", "Раби - це Nація, яка не має слова", "Я думаю, співаю, пишу, розмовляю, читаю, мрію, пишаюся українською", "Мова має значення" , "Кожна свиня має свой язык", "Не треба скигліти! Треба вчити українську", "Якою мовою говориш, туди й належиш", "Яких тобі, курча, ще реваншів не вистачає?", "Людині потрібна мова", "Втрачені території повернути можна. Мову - ніколи", "Нації вмирають не від інфаркту, спочатку їм відбирає мову", "Україна не Росія", "Депутате , голос за 2362 це твій квиток до Ростова"

Гасла: "Разом - сила", "Мова єднає", "Разом і до кінця", "Зелю геть", "Ганьба"

ЗМІ:
Еспресо ТВ, 1+1, Телерадіокомпанія DI, Канал Україна(НК), 4 канал, 5 канал, LB.ua
Короткий опис дій поліції
Ще до анонсованого початку зібрання працівники/-ці поліції були присутні на поблизу місця зібрання по вулиці Інститутській та біля Комітету Верховної Ради України. Серед них були 20 поліцейських ГУНП

Поліцейські розмістилися по периметру парку та біля учасників зібрання, групами по дві-три особи.

Деякі працівники поліції порушували правила, у них була відсутня персональна ідентифікація, порушені правила носіння однострою та спецзасобів.

Правоохоронці частково були споряджені бронежилетами, раціями, нагрудними камерами, однією звичайною відеокамерою. За основним зібранням в Маріїнському парку розташовані 2 машини Національної гвардії, машина поліції діалогу, машина національної поліції, машина вибухотехнічної служби.

На території парку патрулює патрульна поліція


Епізод 1. Близько дванадцятої години чоловік встановив на майданчику намет, на який помістив напис "Рада, отямся. Мова важлива". Встановлення намету привернуло увагу поліції діалогу, а також патрульної поліції. Представники поліції діалогу гучно перемовлялись з чоловіком, а потім разом з представниками патрульної поліції стояли біля намету.

Згодом, приблизно о 12:48, до намету підійшов інший чоловік з торбами - можливо, додатками до намету. Представники патрульної поліції не дозволили іншому чоловікові дістати вміст торб. Після того, як чоловік з торбами здійснив телефонний дзвінок, близько 6 представників патрульної та поліції діалогу постійно перебували поруч з наметом.

Представники поліції пояснювали заборону так - встановлення намету порушує благоустрій, заважатиме "урочистим заходам", є "несанкціонованим" і це "те ж саме, що встановити намет у когось в квартирі", а також "учасники з наметами не пов'язані з організаторами акції".

Дії поліції після зібрання: під час акції організатори змінили заявлену тривалість зібрання, воно мало тривати з 9:00 до 12:00, натомість було продовжене до 15.00, тому спостерігачки залишили акцію до її завершення.

Охорона здоров'я.: На акції було присутні 2 машини Швидкої допомоги, 2 машини ДСНС, Червоного хреста не було

Звіт підготували:
Ангеліна Капацевич
Ольга Куно
Тамара Хурцидзе
Центр громадянських свобод
Центр громадянських свобод – правозахисна організація, яка працює для становлення прав людини, демократії та солідарності в Україні та регіоні ОБСЄ задля утвердження людської гідності.

Основними завданнями організації є: сприяння реалізації реформ, пов'язаних із забезпеченням прав людини; запровадження громадського контролю за діями правоохоронних органів, суддів, органів місцевого самоврядування; документування випадків політичних переслідувань в Криму та міжнародних злочинів на Донбасі; просвітницька діяльність з метою просування цінностей прав людини; участь у програмах міжнародної солідарності. Організація широко залучає звичайних людей до правозахисної роботи через створені нею правозахисні кампанії та волонтерські ініціативи.

У січні 2013 року організація започаткувала групу громадського спостереження «ОЗОН» для створення системи громадського контролю, доступної для кожного громадянина. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ЦГС https://www.facebook.com/ccl.org.ua/ або на сайті www.ccl.org.ua Контактна пошта: ссl.org.ua@gmail.com
Група громадського спостереження OZON
Група громадського спостереження "ОЗОН" була створена у січні 2013 року Центром Громадянських Свобод для інституціоналізації системи громадського контролю в Україні. Особливістю її функціонування є широке залучення на волонтерських засадах звичайних громадян до участі в громадському контролі незалежно від їх спеціалізації та попереднього досвіду.


ОЗОН ставить собі за мету удосконалення роботи органів влади у сфері забезпечення прав та свобод людини через організацію системи контролю за їх діяльністю, а також популяризацію ідей громадського контролю за владою серед українського суспільства. Вже своєю роботою волонтери ОЗОНу підважують патерналістський підхід у ставленні до влади та привчають як суспільство, так і представників органів влади до поширеної в демократичних суспільствах концепції "влади як найманого менеджера", за якою оцінку ефективності влади надають безпосередні громадяни.


Громадські спостерігачі – незалежна сторона, вони завжди залишаються поза межами процесу. За результатами проведених моніторингів «ОЗОНівці» оприлюднюють висновки та рекомендації. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ОЗОН https://www.facebook.com/OZON.monitoring/ або на сайті http://ozon.monitoring.tilda.ws/ Контактна пошта: ozon.monitoring@gmail.com


У випадку будь-яких уточнень чи запитань щодо звіту звертайтеся, будь ласка, на пошту ozon.monitoring@gmail.com