звіт за результатами моніторингу
"За" та "проти" Шарія: акції у центрі Києва
17 червня 2020
17 червня біля Офісу президента України відбулося кілька зібрань. Моніторинг дій поліції проводили 3 спостерігачки OZON.
Короткий опис подій

Близько 9:10 місце проведення зібрань вже було огороджене працівниками поліції, які не давали змогу проходити Банковою нікому, крім акредитованих журналістів та учасників акції від партії Шарія. Таким чином, спостерігачки проводили моніторинг за кордоном поліції, на території доступній для учасників/ць контрзібрання.

В акції, організованій партією Демократична Сокира спільно з Рухом Ветеранів України, взяли участь орієнтовно 200 людей (з урахуванням членів Муніципальної варти), які пройшли колоною від Майдану Незалежності до вулиці Лютеранської, а згодом, повернувшись до вулиці Банкової, були пропущені на територію під ОПУ.

Крім того, в іншому контрзібранні, організованому громадсько-політичним рухом «Суспільство майбутнього», у форматі перформансу взяли участь приблизно 20 осіб.

Спостерігачки зафіксували такі гасла з боку контрзібрання: «Слава Україні — Героям слава», «Слава нації — смерть ворогам», «Україна понад усе», «Путін хуйло», «Шарій хуйло», «Україна без шаріїв», «Ганьба», «Криса Шарій», «Шарій — підарас», «Ану-ка, давай-ка, уёбывай отсюда». Група учасників контрзібрання також тримала банер із написом «Шарія під плінтус».

Орієнтовно 400 учасників зібрання партії Шарія були загороджені кількома кордонами поліції та військовослужбовців Національної гвардії. Серед гасел були зафіксовані: «Вова, выходи», «Фашизм не пройдет», «Фашизм вон», «Полиция, работай», «Позор президенту».
Епізод 1. Жбурляння яєць.
Приблизно об 11:00 відбувся конфлікт між зібраннями: представники контрзібрання кидали яйця в бік зібрання партії Шарія; було також помічено пластикову пляшку. Представники Головного управління поліції витіснили учасників контрзібрання та стали в лінію, посиливши кордон між зібраннями. Надалі були зафіксовані словесні перепалки між учасниками зібрань, а також між учасниками контрзібрання й поліцією та невеликий конфлікт між деякими учасниками контрзібрання та журналісткою телеканалу Zik.
Об 11:18 представники партії «Демократична сокира» заявили про завершення контрзібрання, водночас представники та представниці іншого контрзібрання залишилися під будівлею ОПУ.
Об 11:34 представники громадсько-політичного руху «Суспільство майбутнього» та «Національного корпусу» завершили контрзібрання, однак на виході від ОПУ з боку вулиці Банкової поліція заблокувала прохід, не даючи учасниками вийти за паркан.
Спостерігачки OZON зафіксували конфлікт за участю учасника акції партії Шарія, який намагався вийти через ворота в бік Банкової, та представниками контрзібрання: після словесної перепалки учасник контрзібрання зірвав із нього футболку з айдентикою партії Шарія, представники поліції пропустили учасника зібрання партії Шарія через кордон.
Епізод 2. Блокування виходу з місця зібрання для учасників контрзібрань.
Приблизно об 11:40 розпочалася штовханина біля воріт між учасниками контрзібрання, які хотіли вийти за ворота Офісу президента, та представниками поліції й Національної гвардії. Варто зазначити, що на місці не було переговорників з числа поліції, які б комунікували причини обмеження пересування. Учасники контрзібрання скандували «Відпускай», деякі перелазили через паркан із боків, які не були оточені поліцією. У відповідь біля паркану було вибудовано лінію з поліцейських поліції особливого призначення та кордон поліцейських з іншого боку. Надалі були зафіксовані словесні перепалки між учасниками контрзібрання та поліцейськими. Об 11:55 учасників контрзібрання почали пропускати через кордон поліцейських на вихід з Офісу президента.


Епізод 3. Затримання та сутички.
О 12:24 на офіційному сайті поліції Києва з'явилася інформація про те, що «Близько 12-ї години агресивно налаштовані молодики кинули кілька димових шашок у бік колони, яка рухалася на вулицю Академіка Богомольця, та застосували сльозогінний газ. Зараз їх доставляють до територіального управління поліції.". Згодом, представники Національного корпусу на своєму каналі заявили, що було затримано 15 осіб. Щодо однієї особи, за інформацією Національної поліції України, порушено кримінальне провадження за статтею 345 ККУ (Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу).
Незаконне застосування сили з боку поліції

Також із сюжету журналістів ТСН було помічено незаконне застосування сили з боку двох поліцейських, під час затримання осіб, які рухалися поруч з колоною прихильників Шарія. На відеозаписі зафіксовано, що частина з них використовували перцеві балони та чинила спротив поліції.

Крім того, на відео, опублікованому "Українським наступом" зафіксовано, що частина осіб нападали на учасників колони із застосуванням перцевих балонів.

З відеозаписів видно, що один поліцейський наносить людині, яку намагається затримати, декілька ударів кулаками в голову. Після струменю перцевого газу з боку іншої особи, поліцейський відходить в сторону. А інший поліцейський б'є людину, яку намагалися затримати, ймовірно ногою в голову.


BOYZ
She has been nominated for an Academy Award, two Grammy Awards and the Mercury Prize
Інші порушення поліції

Серед порушень, що були зафіксовані крім вищезгаданих: порушення ЗУ "Про Національну поліцію" у частині ідентифікації (приховування номерів на шоломах, відсутність номерів на шоломах, відсутність жетонів).

Спостерігачки також зафіксували, що один із поліцейських "поліції діалогу", надавши блогеру пояснення, щодо подій, які відбуваються та причин, чому учасників контрзібрання не допускають до учасників зібрання - назвав зібрання «санкціонованим». Нагадуємо, що в Україні немає поняття «санкціонованості» зібрань, оскільки зібрання не мають дозвільного характеру.

Спостерігачками було зафіксовано, що охорону громадського порядку на зібраннях забезпечували працівники ГУНП у місті Києві та Київської області, поліція особливого призначення, групи превентивної комунікації.

Медичну допомогу забезпечували 1 карета швидкої допомоги та бригада Червоного Хреста. Було також зафіксовано автомобіль ДСНС.

З присутніх представників ЗМІ були: Прямий, Україна, Zik, 4 Канал, НК, Київ, 1+1, UA: Перший.

Над звітом працювали

Любов Галан
Альона Максименко
Дзвенислава Щерба
Центр громадянських свобод
Центр громадянських свобод – правозахисна організація, яка працює для становлення прав людини, демократії та солідарності в Україні та регіоні ОБСЄ задля утвердження людської гідності.

Основними завданнями організації є: сприяння реалізації реформ, пов'язаних із забезпеченням прав людини; запровадження громадського контролю за діями правоохоронних органів, суддів, органів місцевого самоврядування; документування випадків політичних переслідувань в Криму та міжнародних злочинів на Донбасі; просвітницька діяльність з метою просування цінностей прав людини; участь у програмах міжнародної солідарності. Організація широко залучає звичайних людей до правозахисної роботи через створені нею правозахисні кампанії та волонтерські ініціативи.

У січні 2013 року організація започаткувала групу громадського спостереження «ОЗОН» для створення системи громадського контролю, доступної для кожного громадянина. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ЦГС https://www.facebook.com/ccl.org.ua/ або на сайті www.ccl.org.ua Контактна пошта: ссl.org.ua@gmail.com
Група громадського спостереження OZON
Група громадського спостереження "ОЗОН" була створена у січні 2013 року Центром Громадянських Свобод для інституціоналізації системи громадського контролю в Україні. Особливістю її функціонування є широке залучення на волонтерських засадах звичайних громадян до участі в громадському контролі незалежно від їх спеціалізації та попереднього досвіду.


ОЗОН ставить собі за мету удосконалення роботи органів влади у сфері забезпечення прав та свобод людини через організацію системи контролю за їх діяльністю, а також популяризацію ідей громадського контролю за владою серед українського суспільства. Вже своєю роботою волонтери ОЗОНу підважують патерналістський підхід у ставленні до влади та привчають як суспільство, так і представників органів влади до поширеної в демократичних суспільствах концепції "влади як найманого менеджера", за якою оцінку ефективності влади надають безпосередні громадяни.


Громадські спостерігачі – незалежна сторона, вони завжди залишаються поза межами процесу. За результатами проведених моніторингів «ОЗОНівці» оприлюднюють висновки та рекомендації. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ОЗОН https://www.facebook.com/OZON.monitoring/ або на сайті http://ozon.monitoring.tilda.ws/ Контактна пошта: ozon.monitoring@gmail.com


У випадку будь-яких уточнень чи запитань щодо звіту звертайтеся, будь ласка, на пошту ozon.monitoring@gmail.com