звіт спостерігачів та спостерігачок OZON
Марш Захисників України
Київ
24.08.2020
Моніторинг мирного зібрання проводила група з 4 спостерігачів/ок із залученням додатково 2-х волонтерів/ок для підрахунку учасників та учасниць зібрання.
Підрахунок учасників та учасниць Маршу відбувався через поголовний прерахунок по спеціально віднятому відеозапису ходи хронометражем більше 2 годин .
Так, за підрахунками спостерігачів/ок у 2020 році в ході взяли участь близько
20 тисяч осіб.
Короткий опис подій на зібранні
Маршрут: Парк імені Тараса Шевченка => бульвар Шевченка => вулиця Хрещатик => Майдан Незалежності
Тривалість зібрання: заявлена 9:00 – 16:00
Тривалість спостереження: 9:00 – 13:35

Охорона здоров'я:
ASAP Rescue - 3 автомобілі
Швидка допомога - 3 автомобілі
Загін швидкого реагування Червоного Хреста - 10 людей

ЗМІ: Прямий, Київ, Україна, Громадське, НТН та інші.
Маршрут: Парк імені Тараса Шевченка => бульвар Шевченка => вулиця Хрещатик => Майдан Незалежності
Тривалість зібрання: заявлена 9:00 – 16:00
Тривалість спостереження: 9:00 – 13:35

Охорона здоров'я:
ASAP Rescue - 3 автомобілі
Швидка допомога - 3 автомобілі
Загін швидкого реагування Червоного Хреста - 10 людей

ЗМІ: Прямий, Київ, Україна, Громадське, НТН та інші.
Фото з сайту фонду "Повернись живим"
З 9 години ранку учасники/-ці почали збиратися на території парку імені Тараса Шевченка. Вкрай мала кількість людей носила медичні маски. О 10:50 за маршрутом зібрання пройшла група поліції діалогу, проїхала машина вибухотехнічної служби та кінологи. Об 11:12 учасники/-ці рушили маршрутом. Першою їхала машина організаторів/-ок із звуковою апаратурою, через яку виголошувались промови та лозунги. Учасники/-ці йшли тематичними групами. Першими були родичі загиблих військових, за ними йшли групи ветеранів, а потім інші асоціації громадян та групи об'єднані за територіальною ознакою.

Об 11:35 марш завернув на вул. Хрещатик. Активіст у мікрофон просить людей (глядачів) відійти з дороги і звільнити місце для колон учасників/ць зібрання, наголошує, що в першій колоні йдуть родичі загиблих на війні, і закликає стати перед ними на коліна.

Останні учасники пройшли бульвар Шевченка о 13:30.
Гасла:

"Слава Україні - Героям Слава."
"Герої не вмирають."
"Зелю за грати і грати грати грати."
"Смерть Ворогам."
"Путін - хуйло!"
"Путін - хуйло, Зеля - сцикло!"
"Російським окупантам тричі: смерть! смерть! смерть!"
"Досить брехні."
"Шукайте справжніх убивць."
"Свободу політв'язням"
"Донбас/Донецьк це Україна"
та інші.

Плакати, банери:

"Не такі страшні московські воші, як українські гниди."
"Пам'ятаємо. Небесна сотня."
"Родини полонених та зниклих безвісти."
"Самооборона майдану."
"Патріотична нація непереможна."
"Волонтерська сотня."


Прапори. На марші були представлені національні прапори (України та Білорусі), обласні українські прапори, стяги полків, військових батальйонів, військових та громадських організацій та угруповань.
Забезпечення правопорядку
Кількість правоохоронців Національної поліції: 144
Кількість військовослужбовців Національної гвардії: 28

Присутні підрозділи:
Поліція Діалогу, Головне управління національної поліції в м. Києві, Полк Поліції Особливого Призначення, Кінна поліція, Кінологічна служба, Вибухотехнічна служба.

Короткий опис дій поліції

Околиці Тараса Шевченка попередньо були оснащені біотуалетами. Нацгвардійці були оснащені кийками та газовими балонами. О 9.40 перекрили Володимирську перед Червоним корпусом.
Кількість представників/ць поліції на зібранні, які знаходились перед початком руху колон по вул. Хрещатик, Богдана Хмельницького та в метро при виході:

30 поліцейських Головного Управління міста Києва (5 з них - жінки)
4 службовці Нацгвардії з 3-ма собаками
11 представників/ць поліції діалогу (з них 3 жінки)

На вулиці Богдана Хмельницького стояло 3 патрульні машини, перед самим маршем проїхало 2 машини вибухотехнічної служби, і кожні 5-10 хвилин Хрещатиком проїжджала машина патрульної поліції, а представники ГУ патрулювали пішохідні зони вздовж вулиці.
На вулиці Богдана Хмельницького стояло 2 машини швидкої допомоги.

Об 11:07 почали перекривати вулиці Богдана Хмельницького і Хрещатик на в'їзд. Об 11:10 на вул. Хрещатик підійшла поліція діалогу. Перед першою колоною їхало 4 машини: ГУ, поліції діалогу, вибухотехнічної служби та патрульна поліція.


Оцінка роботи правоохоронців

Слід відмітити, що правоохоронці на достатньо високому рівні забезпечили можливість реалізації масштабного мирного зібрання у вигляді ходи в центрі міста, у невеликому складі завжди були поруч із зібранням, для швидкого реагування на можливі кризові ситуації, оптимізували обмеження руху транспорту, тимчасове перекриттям вулиць.

Але не всі правоохорон/иці дотримувались режиму носіння масок, також спостерігач/ками було зафіксовано окремі випадки відсутності персональної ідентифікації на формі деякими представниками Національної Поліції.


Рекомендації

  1. Більш ретельно підходити до організації охорону порядку в умовах пандемії та карантину: надавати в достатній кількості усім працівникам поліції та національної гвардії, які залучені до охорони порядку, персональні захисні маски/респіратори, носіння яких має контролюватись.

  2. Контролювати дотриманням особовим складом Правил носіння однострою та носіння персональної ідентифікації під час охорони порядку на мирних зібраннях, як це передбачено встановленими правилами та Законом України "Про Національну поліцію України".

Звіт підготували:
Віта Жигаліна
Семен Кіпніс
Анастасія Нагірняк
Наталія Дерев'янко
Катерина Нипорка
Уляна Щудло
Центр громадянських свобод
Центр громадянських свобод – правозахисна організація, яка працює для становлення прав людини, демократії та солідарності в Україні та регіоні ОБСЄ задля утвердження людської гідності.

Основними завданнями організації є: сприяння реалізації реформ, пов'язаних із забезпеченням прав людини; запровадження громадського контролю за діями правоохоронних органів, суддів, органів місцевого самоврядування; документування випадків політичних переслідувань в Криму та міжнародних злочинів на Донбасі; просвітницька діяльність з метою просування цінностей прав людини; участь у програмах міжнародної солідарності. Організація широко залучає звичайних людей до правозахисної роботи через створені нею правозахисні кампанії та волонтерські ініціативи.

У січні 2013 року організація започаткувала групу громадського спостереження «ОЗОН» для створення системи громадського контролю, доступної для кожного громадянина. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ЦГС https://www.facebook.com/ccl.org.ua/ або на сайті www.ccl.org.ua Контактна пошта: ссl.org.ua@gmail.com
Група громадського спостереження OZON
Група громадського спостереження "ОЗОН" була створена у січні 2013 року Центром Громадянських Свобод для інституціоналізації системи громадського контролю в Україні. Особливістю її функціонування є широке залучення на волонтерських засадах звичайних громадян до участі в громадському контролі незалежно від їх спеціалізації та попереднього досвіду.


ОЗОН ставить собі за мету удосконалення роботи органів влади у сфері забезпечення прав та свобод людини через організацію системи контролю за їх діяльністю, а також популяризацію ідей громадського контролю за владою серед українського суспільства. Вже своєю роботою волонтери ОЗОНу підважують патерналістський підхід у ставленні до влади та привчають як суспільство, так і представників органів влади до поширеної в демократичних суспільствах концепції "влади як найманого менеджера", за якою оцінку ефективності влади надають безпосередні громадяни.


Громадські спостерігачі – незалежна сторона, вони завжди залишаються поза межами процесу. За результатами проведених моніторингів «ОЗОНівці» оприлюднюють висновки та рекомендації. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ОЗОН https://www.facebook.com/OZON.monitoring/ або на сайті http://ozon.monitoring.tilda.ws/ Контактна пошта: ozon.monitoring@gmail.com


У випадку будь-яких уточнень чи запитань щодо звіту звертайтеся, будь ласка, на пошту ozon.monitoring@gmail.com