звіт спостерігачів/ок
Марш пам'яті героїв Крут
Результати громадського спостереження
мирного зібрання у Харкові
29 січня 2020

Дата проведення: 29 січня 2020
Заявлена тривалість зібрання: 18:30 - 19:00
Тривалість спостереження: 18:05 - 19:08
Кількість осіб на зібранні: приблизно 500
Кількість спостерігачів/ок: 8

Маршрут: Майдан Конституції – вулиця Сумська – вулиця Римарська – Харківська філармонія ( Римарська 21)


Тематика: "Марш пам'яті героїв Крут" приурочений до 102-ї річниці бою під Крутами.


Серед учасників зафіксовано:
+- 240 учасників від Національного корпусу
+- 56 учасників від Ветеранського братства (жовті стяги)
+- 30 учасників від Національного корпусу (на вигляд молодші учасники, стояли окремо, постійно додавалися)

Присутні наступні представники/ці: НК, Азов, Ветеранське братство, Фрайкор, Традиція і порядок, Демократична сокира, Ветеранське братство, Ветеранське об'єднання сприяння обороні України, Легіон свободи, Національні дружини, Свобода


Кількість правоохоронців:
приблизно 150


Зафіксовані підрозділи:
Патрульна поліція - 12
ГУНП - 20
Національна гвардія - близько 45
Кінологи – 7
ТОР – 2 ( рухались позаду ходи , озброєні вогнепальною автоматичною зброєю)
Курсанти ХНУВС - близько 30
Група превентивної комунікації - 4
Імовірно муніципальна варта - 5
Мікроавтобуси поліції – 5 ( рухались позаду ходи) 2 ( рухались попереду ходи). 1 мікроавтобус оперативної фіксації подій з камерою на даху.
Патрульні авто – 1 ( рухалась попереду ходи) 5 ( позаду ходи)
Вантажівки для перевезення особового складу НГУ – 4 ( рухались позаду ходи)
Автобус – 1 (з резервом всередині)


Резерв: поліція особливого призначення - 30, знаходилися поблизу філармонії у малоосвітленому місці.


Охорона здоров'я: Був присутній автомобіль швидкої допомоги, але, на жаль, лише на початку зібрання, упродовж маршу його помічено не було. Попри наявність смолоскипів та ємностей із горючими матеріалами (за характерним запахом - з керосином), жодної пожежної машини ДСНС помічено не було, як і відер з піском та інших заходів пожежної безпеки.


Медіа: ICTV, Інтер, 112, Р1, Накипело

Гасла:
"Героям Крут тричі - Слава, Слава, Слава"
"Слава Україні - Героям Слава"
"Слава нації - смерть ворогам"
"Україна - понад усе"
"Крим - це Україна"
"Донбас - це Україна"
"Курськ - це Україна"
"Одна, єдина, соборна Україна"

Банери:
«Слава Героям Крут!».Символіка:
«Правий сектор», «Азов», «Фрайкор», «Національні дружини»,
«Національний корпус»,
«Демократична сокира»,
міні-прапори України, "Свобода"

У представників Національного корпусу були наявні смолоскипи.

Прапори:
Прапор України, «Правий сектор», «Фрайкор», «Демократична сокира», «Національний корпус», «Свобода», «Ветеранське братерство», «Спілка Української молоді».
Загальний опис подій
17.45-18.20 - поява учасників на Майдані Конституції, представники правоохоронних органів уже на площі та забезпечують громадський порядок, зокрема наявні вантажівки НГУ, що потім будуть замикати колону, мікроавтобуси та автомобілі поліції. У цей час на площі з'являється автомобіль підвищеної прохідності учасників акції, що вже починає програвати пісні українських виконавців та вокально-інструментальні ансамблі.

18.10-15 - поліція вживає заходи щодо забезпечення пішохідної зони в центрі міста, зокрема перекрито проїзд автотранспорту на Майдан Конституції, починається обмеження руху на Сумській. Розпочинається формування груп мобільного забезпечення безпеки маршу попереду та позаду нього, зокрема ближе до Університету Культури на площі формується група автомобілів у складі машин патрульної поліції, мікроавтобусів поліції, автобусу та вантажівок для перевезення особового складу.

18.20-25 - початок формування колони учасників маршу безпосередньо на звільненій від руху автотранспорту проїжджій частині Майдану Конституції, розгортання транспаранту в голові колони "Слава Героям Крут".

18.33 - початок руху маршу з Майдану Конституції в сторону вулиці Сумської, учасники несли запалені смолоскипи.

18.55 - колона учасників дійшла до Харківської обласної філармонії, де організатори акції запросили учасників зібрання на урочисте нагородження учасників бойових дій на Сході України. Частина учасників пристала на пропозицію, частина учасників воліла зібрати прапори, інформаційні матеріали та припинити свою участь у мирному зібранні.

19.00 - припинення мирного зібрання.
Короткий опис дій учасників
Колона учасників зібралася біля стели "Слава України" і почала рухатися вулицею Сумською в напрямку вулиці Римарської, вигукуючи гасла.

Попереду колони рухався легковий автомобіль підвищеної прохідності з двома прапорами, зі встановленою на даху потужною акустичною системою, що програвала мелодії українських виконавців, а також слугувала для висловлення гасел "Слава Україні!", "Слава Героям Крут" тощо.

Учасники рухалися в колоні по 7 - 10 осіб. Передню частину колони по її бокам складали члени "Національного корпусу" у власних ідентифікуючих куртках, які тримали в руках запалені факели. Засобів протипожежної безпеки не зафіксовано серед учасників. На акції були відсутні представники ДСНС.

Колона закінчила свою ходу біля Харківської філармонії ( Римарська 21).
Дії правоохоронних органів
Співробітники правоохоронних органів знаходились на запланованому місці проведення акції як мінімум за годину до її початку. За 15 хвилин до старту маршу було перекрито вул. Сумську.

Спереду колону супроводжували 2 автозаки, автомобіль Патрульної поліції, 4 кінологи/гині, 2 патрульних поліцейських, 2 співробітника поліції діалогу, один з яких активно комунікував з людьми в позашляховику, координуючи їх рух, позаду - 3 кінологи/гині, 3 представника ГУНП, 2 ТОРу, 4 автозаки НГ, 3 ПП та два автомобілі Патрульної поліції, з обох боків колони - окремі представники/ці Національної гвардії, курсанти/ки та представники/ці ГУНП.

На перехресті майдану Конституції і вулиці Сумської був присутній 1 автобус, у якому знаходився резерв Поліції особливого призначення. Правоохоронці супроводжували учасників акції до Римарської, 21 ( Харківської філармонії).

На жаль, деякі представники правоохоронних органів були зовсім без розпізнавальних знаків.
Висновки та рекомендації
Національній поліції України

1. Взяти під належний контроль дотримання співробітниками/цями Національної поліції України, що залучаються до охорони громадського порядку під час мирних зібрань, правил носіння однострою та ЗУ "Про національну поліцію України" у тих частинах, що стосуються носіння знаків розрізнення та спеціального жетона.

2. Забезпечити дотримання положень щодо заборони паління в громадських місцях, в тому числі, під час мирних зібрань. Стосується не лише учасників/ць МЗ, а й представників/ць органів правопорядку.


Органам місцевого самоврядування

3. Забезпечити наявність представників/ць закладів охорони здоров'я не лише перед МЗ, а й під час, особливо враховуючи тематику МЗ та наявність атрибутів, що можуть завдати шкоди життю та здоров'ю людини.

4. Забезпечити наявність на заходах із підвищеною небезпекою присутність спеціальних підрозділів ДСНС.
Група громадського спостереження "ОЗОН" є добровільним об'єднанням активних громадян, які здійснюють громадський контроль за правоохоронними органами, судами та органами місцевого самоврядування. Об'єктивний і неупереджений моніторинг судових процесів у різних областях України, фіксація системних порушень національного законодавства та міжнародних стандартів під час проведення мирних зібрань, формування і просування рекомендацій з метою усунення виявлених системних проблем – пріоритетні завдання ОЗОНу. Громадські спостерігачі є незалежною стороною, вони завжди залишаються поза межами процесу. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ОЗОН www.facebook.com/OZON.monitoring Контактна пошта: ozon.monitoring@gmail.com