Доступність судів у Києві
2019

Висновки групи громадського спостереження "ОЗОН"
Ознаками права на справедливий суд є широковідомі – публічність, незалежність, неупередженість і ряд інших. Але часто ми забуваємо доступність, від якої залежить те, чи усі категорії суспільства матимуть можливість судом скористатися. Як зазначають експерти, сьогодні в Україні кількість людей з інвалідністю складає понад 10% від населення країни, це приблизно 3 мільйони чоловік. Крім того, загалом маломобільні групи населення, які щодня зіштовхуються із труднощами доступу, за даними з різних джерел складають від 30 до 50% всього населення. До маломобільних груп населення належать зокрема вагітні жінки, діти до 7-ми років, батьки з візочками, особи, які супроводжують малолітніх дітей, люди поважного віку та інші.

У квітні 2019 року 50 волонтерів та волонтерок групи спостереження «ОЗОН» у рамках акції "Вйо перевіряти суд на доступність" здійснили перевірку інклюзивності 10 судів загальної юрисдикції у Києві. Після тренінгу в експертів з універсального дизайну групи учасників/ць акції вирушили у різні суди Києва, щоб самостійно визначити порушення та можливості для виправлення ситуації в контексті доступності інфраструктури суду для маломобільних груп населення. До акції долучилися також самі представники/ці маломобільних груп – люди, що користуються колісними кріслами та незрячі активістки.

Перевірка судів здійснювалася за допомогою анкети, яка була розроблена дослідницями універсального дизайну Катериною Заблоцькою й Софією Брем та експертом з універсального дизайну Володимиром Висоцьким (ORFO Universal Design).

Предметом моніторингу стала доступність десяти районних судів загальної юрисдикції міста Києва:

  • Печерський районний суд (вул. Володимирська, 15)
  • Подільський районний суд (вул. Хорива, 21)
  • Святошинський районний суд (вул. Жилянська, 142)
  • Солом'янський районний суд (вул. Полковника Шутова, 1)
  • Шевченківський районний суд (вул. Дегтярівська, 31А)
  • Голосіївський районний суд (вул. Полковника Потєхіна, 14А)
  • Оболонський районний суд (вул. Маршала Тимошенко, 2Є)
  • Дніпровський районний суд (вул. Івана Сергієнка, 3)
  • Деснянський районний суд (проспект Володимира Маяковського, 5В
  • Дарницький районний суд (вул. Олександра Кошиця, 5А)

Систематизувавши отримані дані, представляємо їх у форматі цього звіту. Результати перевірки та висновки експерта, запропоновані у цьому звіті, будуть доведені до відома відповідних органів влади задля покращення ситуації із доступністю судів загальної юрисдикції у місті Києві.