звіт за результатами моніторингу
Акція "200 днів брехні" у Львові
4 липня
Моніторинг зібрання здійснювали двоє незалежних спостерігачок групи OZON
Місце: Проспект Свободи площа біля пам'ятника Т. Шевченку, м.Львів

Тривалість спостереження: з 11:45 до 13:35

Кількість учасників/ць зібрання: 150
Кількість поліції: орієнтовно 14 правоохоронців безпосередньо були залучені до охорони порядку, без врахування велопатруля (без урахування груп резерву)
Короткий опис подій
Хоча зібрання було анонсовано на 12:00, організатори та учасники/-ці зібрання почали підготовку задовго до офіційного початку акції. О 11:45, на площі уже стояла кубічна інсталяція з плакатами на ній та була звукова апаратура. Близько 50 людей включно з організаторами знаходилися на площі

О 11.50 учасники розгорнули на сходах памятника банер "Вимагаємо звільнення політв'язнів". О 11. 55 включили музику. Кількість учасників збільшувалася.
12:05 - розпочалося віче. Організатори виголошували промови та скандували гасла.

Одночасно учасники тримали синьо-жовті та червоно-чорний стяги, демонстрували банери: "Досить брехні #FREEDRKUZMENKO #FREEANTONENKO #FREEDUGAR, "Вимагаємо звільнення політв'язнів"

Плакати:


"Аваков Чорт" , "Досить шити" , "Аваков потужний (на туалетному папері)" , "Veterans go" ,
"Геть Авакoff" , "Коли почнуть шукати справжніх вбивць Шеремета" , "Досить брехні" , "200 днів брехні" , "Львів не вірить" , "Хто наступний?" , "Ні поліцейській державі" , "Не займай мене"

Гасла:

Досить брехати
Дякую нашим воїнам
Звільніть Яну
Звільніть Riffa
Звільніть Юлю
Свободу політвязнам
Досить Брехні
Слава Україні
Банду геть!
Ні брехні!!!
Слава Нації
Смерть Ворогам
Україна - понад усе!!
Львів разом з вами
Аваков Чорт

Частина учасників за допомогою елементів одягу демонструвала свою приналежність до організації "Національний корпус", "Правий сектор", "Демократична сокира","Європейська солідарність". Були присутні військовослужбовці та учасники бойових дій.

Серед учасників зібрання переважала молодь, переважно чоловіки, спостерігачками було помічено чотирьох дітей. Зі ЗМІ були присутні телеканал "Прямий", інтернет видання "Четверта студія"

Об 13:10 організатори заявили про завершення акції та повідомили про намір частини активістів вирушити до Головного управління Національної поліції у Львівській області та обклеїти його плакатами, що використовувалися на акції.

13:11 - активісти запалили фаєри і скандували "Львів разом з вами"
О 13.12 - учасники розпочали згортати плакати та розходитися.

Двоє правоохоронців залишилися на місці мітингу.
Об 13:35 моніторинг було завершено.

Як було зафіксовано спостерігачками пізніше, фасад та вікна будівлі Головного управління Національної поліції у Львівській області згодом були обклеєні плакатами. Про будь-які перешкоджання цим діям інформація відсутня.
Короткий опис дій поліції
Ще до анонсованого початку зібрання працівники/-ці поліції були присутні на поблизу місця зібрання. Серед них були 6 поліцейських ГУНП (5 чоловіків, 1 жінка) та 5 поліцейських "Поліції комунікації" та 1 поліцейська "Поліції Діалогу."
Перед 12:00 поліцейські розмістилися по периметру площі, групами по дві особи.

Поліція діалогу розмістилася також по периметру ближче до учасників зібрання.
За кілька хвилин після початку акції до охорони правопорядку долучилися ще двоє правоохоронців ГУНП.

Правоохоронці частково були споряджені бронежилетами, раціями, нагрудними камерами, однією звичайною відеокамерою. У декотрих була ймовірно табельна зброя.

12:21 - на площу прибуває велопатруль (2 поліцейських), спілкується з правоохоронцями.
12:25 - велопатруль покидає площу.

Деякі працівники поліції порушували правила носіння однострою, у них була відсутня персональна ідентифікація. У трьох поліцейських не було нагрудного жетону. У відповідь на зауваження від спостерігача, один з поліцейських пояснив, що жетон заважає носити рацію.

Інший поліцейський, котрий на початку акції перебував без жодних засобів ідентифікації окрім шеврона, згодом одягнув маску та головний убір з значком "Національної поліції", помітивши спостерігачок.

Ще один правохоронець намагався приховати відсутність номерного знаку на бронежилеті, схрещуючи руки на грудях.

Медичної допомоги не було зафіксовано.
Висновки та рекомендації

Загалом, правоохоронці привітні, не ініціюють, проте охоче підтримують діалог, цікавляться метою спостереження. Негативні сторони - нехтування правилами носіння однострою та ідентифікаційних знаків.

Органам місцевого самоврядування:

- Забезпечити присутність під час акцій медиків задля оперативного надання медичної допомоги у разі потреби.


Національній поліції України:

- Взяти під належний контроль дотримання співробітниками/цями Національної поліції України, що залучаються до охорони громадського порядку під час мирних зібрань, правил носіння однострою та ЗУ "Про Національну поліцію України" у тих частинах, що стосуються носіння знаків розрізнення та спеціального жетона.
Звіт підготували:
Роксолана Буляк
Андріана Мриглод
Центр громадянських свобод
Центр громадянських свобод – правозахисна організація, яка працює для становлення прав людини, демократії та солідарності в Україні та регіоні ОБСЄ задля утвердження людської гідності.

Основними завданнями організації є: сприяння реалізації реформ, пов'язаних із забезпеченням прав людини; запровадження громадського контролю за діями правоохоронних органів, суддів, органів місцевого самоврядування; документування випадків політичних переслідувань в Криму та міжнародних злочинів на Донбасі; просвітницька діяльність з метою просування цінностей прав людини; участь у програмах міжнародної солідарності. Організація широко залучає звичайних людей до правозахисної роботи через створені нею правозахисні кампанії та волонтерські ініціативи.

У січні 2013 року організація започаткувала групу громадського спостереження «ОЗОН» для створення системи громадського контролю, доступної для кожного громадянина. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ЦГС https://www.facebook.com/ccl.org.ua/ або на сайті www.ccl.org.ua Контактна пошта: ссl.org.ua@gmail.com
Група громадського спостереження OZON
Група громадського спостереження "ОЗОН" була створена у січні 2013 року Центром Громадянських Свобод для інституціоналізації системи громадського контролю в Україні. Особливістю її функціонування є широке залучення на волонтерських засадах звичайних громадян до участі в громадському контролі незалежно від їх спеціалізації та попереднього досвіду.


ОЗОН ставить собі за мету удосконалення роботи органів влади у сфері забезпечення прав та свобод людини через організацію системи контролю за їх діяльністю, а також популяризацію ідей громадського контролю за владою серед українського суспільства. Вже своєю роботою волонтери ОЗОНу підважують патерналістський підхід у ставленні до влади та привчають як суспільство, так і представників органів влади до поширеної в демократичних суспільствах концепції "влади як найманого менеджера", за якою оцінку ефективності влади надають безпосередні громадяни.


Громадські спостерігачі – незалежна сторона, вони завжди залишаються поза межами процесу. За результатами проведених моніторингів «ОЗОНівці» оприлюднюють висновки та рекомендації. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ОЗОН https://www.facebook.com/OZON.monitoring/ або на сайті http://ozon.monitoring.tilda.ws/ Контактна пошта: ozon.monitoring@gmail.com


У випадку будь-яких уточнень чи запитань щодо звіту звертайтеся, будь ласка, на пошту ozon.monitoring@gmail.com