звіт за результатами спостереження
Акції до дня пам'яті Станіслава Маркелова та Анастасії Бабурової
Київ
19 січня 2021
19 січня 2021 року дві групи громадських спостерігачів та спостерігачок проводили моніторинг забезпечення свободи мирних зібрань у Києві на різних акціях. Їхня хронологія та висновки викладені у цьому звіті.
Вступ

З 2018 року група кожного року здійснює моніторинг зібрань, що відбуваються 19 січня у Києві. Досвід із забезпеченням охорони правопорядку на цих акціях був різним. Так, у 2018 році правоохоронці не виконали свій обов'язок позитивного захисту, натомість провели 8 незаконних затримань учасників/ць зібрання. Крім того, відбулися напади з боку опонентів акції на учасників/ць акції, а також ймовірно на перехожого поблизу громадянина Великої Британії.

У 2019 та 2020 роках група відзначала дії поліції як успішні, підготовка та реалізація охорони відбувалася на задовільному рівні. Варто зауважити, що у попередні роки відбувалася одна акція на Михайлівській площі у Києві.

У 2021 році було проанонсовано 2 окремі акції, тематика яких у контексті дня пам'яті журналістки Анастасії Бабурової та адвоката Станіслава Маркелова, які були вбиті в Москві у 2009 році за свою професійну діяльність представниками російського неонацистського угрупування, як зазначено в анонсах, була антифашистською. Крім того, у соціальних мережах було проанонсовано проведення однієї контракції опонентів.
Акція "Ні – безкарності ультраправих"
Час та місце зібрання:
9:00 – 9:15
Контрактова площа (пам'ятник Сагайдачному)

Тривалість спостереження громадськими спостерігачами/ками:
8:50- 9:37

Кількість осіб на зібранні:
близько 25

Кількість поліції:
близько 50 (без урахування груп резерву)
Загальний короткий опис подій:

Анонс акції "Ні-безкарності ультраправих" напередодні був опублікований у соціальних мережах. Організатором зібрання була зазначена організація "Соціальний рух". Відповідно до коментарів, наданих учасниками акції громадським спостерігачам, 14 січня між організаторами зібрання та поліцією відбулася зустріч з метою узгодити план охорони акції, супроводу учасників/ць, тощо. Під час розмови поліція згадувала про карантинні обмеження, проте прямого роз'яснення можливого затримання "за порушення карантинних обмежень" не надала. Натомість були узгоджені місце збору, маршрут та взаємодію на місці.

Близько 8:40 учасники та учасниці акції почали збиратися. Близько 9:00 із узгодженого місця збору поблизу метро "Контрактова площа" організатори/ки, учасники/ці у супроводі поліції вирушили на місце проведення акції. А вже безпосередньо біля пам'ятника Сагайдачному, коли деякі учасники/ці розгорнули банер і плакати, правоохоронці почали звертатися до них із вимогою припинити акцію та проводити затримання за порушення "карантинних обмежень".


Затримання

Варто зауважити, що на площі вже були припарковані автобуси, в які поліцейські відводили або заштовхували людей. Частина правоохоронців знаходилася без належних розпізнавальних знаків (жетони, шеврони, тощо).Коментарі співробітників поліції відрізнялися між собою. Переважно поліцейські посилалися на постанову Кабміну 1236. Як було зафіксовано, іноді затримання відбувалося без пояснення, просто із фразою "йдемо з нами".

Неідентифікований правоохоронець з поліції особливого призначення намагався переконати учасників, що Конституція під час карантину не працює, а згодом, що Конституція містить слова про захист життя і здоров'я громадян. На коментарі про те, що постанова Кабінету міністрів не може заборонити проведення мирних зібрань правоохоронці не реагували.

Таким чином, було затримано близько 13 осіб, яких було доставлено до Подільського УП ГУНП у місті Києві, де було складено протоколи про порушення карантинних обмежень (один протокол за хуліганство). Фактично, акція була припинена правоохоронцями не розпочавшись.
Акції "Проти ультраправого терору"
"Антифашистська акція"
Тривалість спостереження громадськими спостерігачами/ками:
11:30 – 12:20

Кількість поліції:
близько 30 представників управління превентивної діяльності, поліції діалогу, ППОП ГУНП у місті Києві (без урахування груп резерву).

У соціальних мережах було проанонсовано проведення двох зібрань 19 січня "Проти ультраправого терору" (зазначений організатор – Комітет 19 січня) та "Антифашистська акція" (Організаторами події у Facebook зазначена організація "Червоні"). Обидві не відбулися як було заявлено о 12:00 на Михайлівській площі. Правоохоронці, що знаходилися на місці повідомили спостерігачам/кам, що зібрання скасовується.

Проте згодом організація "Червоні" заявила, що їхня акція все ж відбулася на Поштовій площі, оскільки поліція попередила їх про можливі затримання на Михайлівській. Затримання на Поштовій площі не відбулося.
Контракція "Беззастережна капітуляція лівих" та інші заклики опонентів
На передодні 19 січня в соціальних мережах було анонсовано проведення тільки одного зібрання "Беззастережна капітуляція лівих" (Традиція і порядок).

Крім цього, у різних пабліках ширилися заклики приходити на Михайлівську площу й "дати відсіч лівим антидержавницькими елементам" (цит. канал Вольєр, Telegram).

Спостерігачами/ками не було зафіксовано проведення акції організації Традиція і порядок, запланованої на 11:00 на Михайлівській площі. Проте аналіз соціальних мереж дозволяє зазначити, що збори опонентів поблизу місця проведення акції відбулися. Спостерігачами/ками було зафіксовано скупчення ймовірно опонентів акції на Майдані Незалежності, яке згодом оточили представники поліції особливого призначення і провели поверхневу перевірку. Інформація про затримання – відсутня.


На Михайлівській площі представники поліції провели поверхневу перевірку невідомих осіб, які ймовірно були опонентами акції. Під час її проведення було зафіксовано наявність у двох людей пристроїв, схожих на призначені для відстрілу метальних снарядів несмертельної дії, та посвідчень, що дозволяють їхнє носіння. Проте через суперечку щодо того, чи дійсно ці пристрої є офіційно зареєстрованими – двоє людей поїхали разом з поліцією в Шевченківське управління поліції на додаткову перевірку.

Згодом у різних соцмережах з'явилася інформація про затримання представників ультраправих організацій, проте верифікувати ці дані групі спостерігачів станом на 20.01.2021 не вдалося.
Медіа: Телеканал "Київ", "Zmina"

Охорона здоров'я.
На місці була присутня група швидкого реагування «Червоного Хреста» – 2 людини.
Висновки
Правовий режим, встановлений в Україні з метою запобігання поширенню пандемії, а саме режим «надзвичайної ситуації», не передбачає можливості для суттєвого скорочення конституційних прав і свобод людини, зокрема й свободи мирних зібрань. Заходи подібного характеру, які зачіпають та обмежують конституційні права та свободи, можуть вводитися винятково в умовах воєнного або надзвичайного стану із зазначенням строків дії цих обмежень.

Крім того, постановою Кабінету міністрів неможливо заборонити проведення мирних зібрань. Відповідно до статті 39 Конституції України таке рішення може бути прийняте лише судом, відповідно до закону й лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку — з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

  • Правові підстави. Таким чином, правоохоронці не мали й не мають жодних додаткових правових підстав, особливо з посиланням на постанову Кабінету міністрів, перешкоджати проведенню заявлених мирних зібрань чи фізично припиняти проведення акції на Контрактовій площі через затримання. Заборона мирного зібрання може відбуватися лише через рішення суду.
  • Вибірковий підхід. Така реакція поліції викликає здивування з огляду на те, що організатори та учасники інших акцій, наприклад, зібрання Save ФОП на Майдані Незалежності, що досі триває – можуть вільно реалізовувати своє конституційне право на свободу мирних зібрань. З огляду на це дії правоохоронців щодо учасників/ць акцій виглядають не тільки такими, що порушують права на мирне зібрання, але також є вибірковими і непропорційними.
  • Комунікація. Перемовини поліції з організаторами акцій, узгодження маршруту та превентивних дій на захист цих зібрань свідчили для учасників/ць цієї акції про те, що їхня акція не порушує жодні встановлені норми. Подальші дії поліції зруйнували усю логіку такого діалогу, а також можуть підривати довіру до комунікації з правоохоронцями у майбутньому.
  • Свідоме перешкоджання. Дії поліції стосовно учасників акцій можуть мати ознаки незаконного перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, якщо це діяння було вчинене службовою особою або із застосуванням фізичного насильства.
Звіт підготували:
Бідненко Бузок
Галан Любов
Кіпніс Семен
Куно Ольга
Хурцидзе Тамара
Центр громадянських свобод
Центр громадянських свобод – правозахисна організація, яка працює для становлення прав людини, демократії та солідарності в Україні та регіоні ОБСЄ задля утвердження людської гідності.

Основними завданнями організації є: сприяння реалізації реформ, пов'язаних із забезпеченням прав людини; запровадження громадського контролю за діями правоохоронних органів, суддів, органів місцевого самоврядування; документування випадків політичних переслідувань в Криму та міжнародних злочинів на Донбасі; просвітницька діяльність з метою просування цінностей прав людини; участь у програмах міжнародної солідарності. Організація широко залучає звичайних людей до правозахисної роботи через створені нею правозахисні кампанії та волонтерські ініціативи.

У січні 2013 року організація започаткувала групу громадського спостереження «ОЗОН» для створення системи громадського контролю, доступної для кожного громадянина. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ЦГС https://www.facebook.com/ccl.org.ua/ або на сайті www.ccl.org.ua Контактна пошта: ссl.org.ua@gmail.com
Група громадського спостереження OZON
Група громадського спостереження "ОЗОН" була створена у січні 2013 року Центром Громадянських Свобод для інституціоналізації системи громадського контролю в Україні. Особливістю її функціонування є широке залучення на волонтерських засадах звичайних громадян до участі в громадському контролі незалежно від їх спеціалізації та попереднього досвіду.


ОЗОН ставить собі за мету удосконалення роботи органів влади у сфері забезпечення прав та свобод людини через організацію системи контролю за їх діяльністю, а також популяризацію ідей громадського контролю за владою серед українського суспільства. Вже своєю роботою волонтери ОЗОНу підважують патерналістський підхід у ставленні до влади та привчають як суспільство, так і представників органів влади до поширеної в демократичних суспільствах концепції "влади як найманого менеджера", за якою оцінку ефективності влади надають безпосередні громадяни.


Громадські спостерігачі – незалежна сторона, вони завжди залишаються поза межами процесу. За результатами проведених моніторингів «ОЗОНівці» оприлюднюють висновки та рекомендації. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ОЗОН https://www.facebook.com/OZON.monitoring/ або на сайті http://ozon.monitoring.tilda.ws/ Контактна пошта: ozon.monitoring@gmail.com


У випадку будь-яких уточнень чи запитань щодо звіту звертайтеся, будь ласка, на пошту ozon.monitoring@gmail.com